- Kako je počelo, ja bijelim kombijem više neću smjeti voziti voće i povrće, govori nam kroz smijeh jedan Mostarac dok prije posla prelistava dnevne tiskovine koje ovih dana vrve događajima vezanima uz otmicu djece, a u kojima se uglavnom spominju tipovi u crnim i bijelim kombijima, piše Večernji list BiH.

Dosad ni jedna otmica nije službeno potvrđena, a naši izvori iz policije tvrde da su neistine vezane uz otmicu jako opasne.

Nepoznata svrha

- Policija se maksimalno angažira na ovakvim slučajevima i svaki navod provjerava. Također, angažira se i javnost, mediji, pa ljudi koji kreću u potragu. I onda se dogodi da se otkrije kako je priča izmišljena. Nažalost, doći ćemo u situaciju kada će se nešto uistinu dogoditi i možda će se prekasno reagirati, nedovoljno dobro. Možda će javnost ostati imuna zbog niza lažnih prijava, a netko će stvarno trebati našu pomoć. Teško je zaključiti kakva je svrha lažnih prijava otmica, govori nam policijski izvor. Vezano uz prijave otmica, zamolili smo i psihologa Marka Romića da nam prokomentira sve te događaje.

- Osobno, sumnjam u istinitost većine tih navoda, a više je odgovora zbog čega djeca prijavljuju navodne otmičare. Događa se to dijelom iz straha, a dijelom i iz potrebe djece da skrenu pozornost na nešto drugo, a ne, primjerice, na učenje koje je u fokusu. Roditelji i svi drugi koji čuju za takvu informaciju moraju se postaviti kao da je ona istinita. I onda, kad se priča “zakotrlja”, ispostavi se da se jako puno prašine podiglo ni zbog čega, govori nam poznati psiholog. Ističe kako je najveća zadaća na roditeljima. - Najprije je zadaća na roditeljima, a onda na školi jer je cijela praksa odgojno-obrazovna i na tome se mora temeljiti dječje odrastanje. Ne postoji bez razloga izreka koja se prenosi s koljena na koljeno da sve potječe i dolazi iz obitelji. Roditelji moraju puno više pozornosti pridavati djeci. Stječe se dojam da su roditelji posljednjih godina okrenuti svojim brigama i djeca bivaju prepuštena sebi, bez dovoljne komunikacije i bez pažnje roditelja. I zato se događaju ovakve stvari, naglašava psiholog Romić.

Pokrenuta lavina

Ističe za kraj razgovora da neistinama u društvu ne treba davati previše pozornosti. - Potrebno je više trezvenosti, ponajprije roditelja, zatim i nastavnika, te će se onda i djeca drukčije ponašati prema svemu tome, prema izmišljenim pričama i sl. Ovakve pojave su rijetke. U nekoliko godina dogode se dva-tri puta, ali kad se dogode, cijela država zna za to i pokrene se lavina neistinitih priča. Te činjenice treba zdravorazumno uzimati u obzir i ne davati im previše pozornosti jer se time motivira nove priče, ali i opasne umove koji ih mogu iskoristiti za neko nedjelo, ističe Romić.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok