Bošnjaci u Sarajevu uklanjaju Principa i planiraju spomenik Ferdinandu. Postave li ga, Srbi će opet na njega izvršiti atentat.

S obzirom na to da se u BiH ne može utvrdi tko su pobjednici i poraženi u zadnjem ratu, počeo se tražiti krivac za Prvi svjetski rat. U povodu toga organiziraju se brojne manifestacije “Sarajevo, srce Europe”. Bit će, navodno, spektakularne, i već ih se uspoređuje s Olimpijskim igrama održanim 1984. u tom gradu. Središnja proslava održat će se iduće godine, 28. lipnja, na Vidovdan (pravoslavni blagdan), baš kao i prije 100 godina kada je srpski član Mlade Bosne Gavrilo Princip ubio austrijskog prijestolonasljednika Franza Ferdinanda i njegovu trudnu suprugu Sofiju, a to je bio okidač za početak Prvog svjetskog rata.

Posljedice rata bile su više od četrdeset milijuna žrtava, uključujući otprilike dvadeset milijuna mrtvih vojnika i civila. Bio je to jedan od najsmrtonosnijih sukoba u modernoj povijesti. Tko je kriv?!Srbi su u panici. Pribojavaju se kako će se na 100. godišnjicu okriviti njih. Dvojica predsjednika Tomislav Nikolić i Milorad Dodik prošlog tjedna u Beogradu izrazili su strah da se pokušava iznova pisati povijest i optužiti srpski narod za tragediju Prvog svjetskog rata.

Iako je do tog događaja ostalo još osam mjeseci, Srbi na veliko pripremaju mnoge manifestacije kao protuudar na “iskrivljavanje istine”. Isti dan kada bude spektakl u Sarajevu, oni će imati još veći u Ulici Mlade Bosne u Andrićgradu (Višegrad).

Europa “smekšava” Srbe kako bi lakše progutali gorku pilulu.Ovog su vikenda 15 milijuna eura koji su pripadali neposlušnoj BiH usmjerili Srbima na Kosovu. Dakle, uzeli Bošnjacima i dali njima. Vjerojatno će tih mrkava biti još uoči batine koju im pripremaju 28. lipnja 2014. godine. Vjerojatno iz istih razloga na čelo organizacije obilježavanja sarajevskog atentata stali su tradicionalni srpski prijatelji Francuzi. Oni su zajedno u Prvom svjetskom ratu bili dio savezničkog bloka Antante koja je ratovala protiv država okupljenih u savezu Središnje sile (Austro-Ugarska, Njemačka...).

Tri naroda u BiH danas različito gledaju na Gavrila Principa. Za jedne je heroj, za druge terorist, za treće anarhist. U kvalifikacijama krivnje podijelili su se i povjesničari. Osobito oko uloge Srbije u pripremi atentata. Samo je pitanje je li ga organizirala srpska vojna obavještajna služba uime Srbije ili tajne udruge Crna ruka kojoj je pod motom “Ujedinjenje ili smrt” bio plan “ujedinjenje svih srpskih zemalja od Makedonije do Slovenije”.Dakle, za Srbe, bili službeni ili neslužbeni, Princip je izvršio zadatak. I postao heroj. Baš kao što je to službeno bio i u Jugoslaviji. Na koncu, bivša je država i nastala nakon dvaju svjetskih ratova. A (ne)izravne zasluge za oba ima baš Gavrilo Princip. Prvi je aktivirao, a Drugi svjetski rat je ionako bio samo nastavak Prvog.

Sarajevo i Bošnjaci veličali su atentatora do rata. Do devedesetih pokraj mosta Gavrila Principa na betonu bile su izlivene njegove stope. Čim su zaratili sa Srbima, Bošnjaci su stope uz Miljacku zalili betonom, a Principovu mostu vratili stari naziv Latinska ćuprija. K tomu, razmišlja se da se kao prije atentatoru sada postavi, odnosno vrati spomenik žrtvi – Franzu Ferdinandu.

Sama najava izazvala je bijes srpske javnosti. Ako se spomenik Ferdinandu postavi u Sarajevu, Srbi će vjerojatno tražiti novog atentatora da ga minira.

Hrvati su, kao i obično, po strani. Iako je austrougarska vladavina umnogome obilježila i hrvatsku povijest, mnogi Hrvati podržavali su ideju trijalizma, odnosno reorganizaciju Austro-Ugarske po kojoj bi Južni Slaveni, dakle i Hrvati, postali trećom federalnom jedinicom u toj dvojnoj monarhiji. Za tu ideju zalagao se upravo Ferdinand. Protiv su, pak, žestoko bili Mađari. Ali i Srbi. Prema nekim povjesničarima, to je bio pravi povod za atentat. Hrvati, i s jedne i druge strane granice bez obzira na stoljeća, nikako nemaju sreće s tim “trećim entitetom”.

I u svijetu su počele velike priče o Prvom svjetskom ratu. List Die Welt objavio je kako početak rata nisu inicirale Njemačka i Austro-Ugarska, nego Rusija i Srbija koje snose najveću odgovornost. Po njima su Njemačka, Francuska, Britanija i Italija nepromišljeno ušle u rat nasjedajući na provokacije Moskve i Beograda. Atentator Gavrilo Princip i Mlada Bosna opisuju se kao Al-Qa’ida i Bin Laden tadašnjeg doba.

Slično je ustvrdio i američki The Wall Street Journal koji je također Principa usporedio s Bin Ladenom. U kampanju uključili su se i beogradski listovi. Dobili su prije nekoliko dana misterioznu fotografiju Hitlera s jedinim darom iz bivše Jugoslavije – spomen-pločom Gavrilu Principu.

Sa svih strana ratuje se oko krivca za veliki rat. Njemačka je Francuskoj tek prije tri godine, 2010. godine, isplatila posljednju ratu od 59,5 milijuna funti ratne odštete za Prvi svjetski rat. Ali, više od novca svima je važna ratna biografija. Pokušat će je uljepšavati u Sarajevu. Međutim, zaboravili su da će “slaviti rat” na buretu baruta. Na kojemu se fitilj palio i za puno manje prijepore. Utvrđivanje prošlosti u BiH uvijek je potencijalni atentat na budućnost. Osobito u nemirnoj “mladoj Bosni”!

Jozo Pavković/Večernji

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok