Usporedo s neuspjesima lidera bh. stranaka da se dogovore o provedbi presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu “Sjedić-Finci”, u Bosni i Hercegovini se u posljednje vrijeme sve učestalije govori o mogućnosti odgađanja općih izbora 2014. godine.

Dok pojedini mediji naglašavaju“kako je ta mogućnost sve bliža”, drugi, pak, upozoravaju kako bi takvo što moglo biti samo nagrada bh. političarima naviklima na nerad. Spominjala se i mogućnost pomicanja izbora za listopad 2015. godine.

U rukovodstvima bh. političkih stranaka, također, očito je, podijeljeni su oko ove ideje. Oni koji su u vlasti u punom kapacitetu mudro šute, iako ne kriju da im je ta ideja bliska, te ju, s vremena na vrijeme, medijski posredno eksponiraju.

Najneuspješniji mandat

Stranke koje su u nekoj vrsti čudne (polu)opozicije (na vlasti su na razini države, a nisu u FBiH i u županijama ili obrnuto) vjeruju, pak, da bi mogle profitirati na neradu vlasti.

Izbori se dovode u pitanje ne samo zbog neprovedbe presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Sjedić-Finci”, budući su europski dužnosnici upozoravali kako Europa ne bi bila spremna prihvatiti takve izbore, već i zbog potrebe hitne izmjene Izbornog zakona i uvrštavanja izmijenjenih naziva općina i gradova u RS-u, a nakon odluke Ustavnog suda BiH.

Podsjetimo, u studenome 2011. godine Ustavni sud BiH je donio presudu kojom je naloženo usklađivanje Izbornog zakona BiH sa Zakonom o teritorijalnoj organizaciji RS-a, ali to nije učinjeno iako iz Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP) upozoravaju na mogući izborni kaos.

Adis Arapović, menadžer Centara civilnih inicijativa (CCI), kazao je za agenciju Anadolija kako će mandat od 2010. do 2014. godine, po svemu sudeći, biti jedan od najneuspješnijih poratnih mandata vlasti.

“Polovica vremena, energije i resursa uložena je u obračune stranaka što je za rezultat imalo ogroman broj nezaposlenih, rastuću korupciju i blokadu puta k EU-u i NATO-u. Naravno, vladajućim elitama u tom slučaju odgovara prolongiranje izbora da bi zadržali postojeću moć i nastavili s uzurpacijom javnih resursa. Što bi to značilo za građane, ne smijemo ni pretpostaviti. To bi bio debakl države BiH. BiH bi bila suspendirana iz Vijeća Europe, što se još jedino dogodilo Bjelorusiji.  To bi onda značilo da bi bio definitivno zaleđen europski put BiH. To dalje vodi tjeranju investitora, obaranju kreditnog rejtinga zemlje… Najveću štetu opet trpi država BiH i njezini građani”, izjavio je Arapović.

Ne smije biti dogode

Dragan Čović, lider HDZ-a BiH je protiv odgađanja izbora. “Ako ih organizira naš sustav, izbora će biti. Rezultati će biti takvi kakvi jesu. Izbori će sigurno biti održani! Ali, važna je provedba odluke Europskog suda za ljudska prava u slučaju ‘Sjedić-Finci’ poslije četiri godine nadmudrivanja, tako da pokažemo minimum pristojnosti”, kazao je Čović za AA.

Potpredsjednik SDA Šefik Džaferović istaknuo je kako “nitko ozbiljan ne smije ni razmišljati o odgađanju izbora”.

“Izbori se moraju održati u listopadu iduće godine. Izborni zakon mora biti izmijenjen i to pitanje je u proceduri u Parlamentu BiH. Nitko se neće igrati s tim pitanjem. Izbori ne smiju biti dovedeni u pitanje, jer oni su i ustavna i zakonska kategorija.  Nitko tko je iole ozbiljan ne smije razmišljati o odgađanju izbora, jer je to elementarna stvar i ne smije se dovoditi u pitanje. Ne postoje nikakvi razlozi. Izbori se moraju održati i za slučaj da se presuda ne implementira do izbora 2014. godine”, govori Džaferović.

Izolacija

I čelnik PDP-a Mladen Ivanić je za AA, također, ocijenio kako je Europa odustala od mjere nepriznavanja izbora u slučaju neprovedbe presude u slučaju ‘Sejdić-Finci’. “Vlast bi takvu mjeru dočekala kao pretpostavku da se neizvršenjem europskih obveza mogu održati na vlasti. Zato priča o izborima kao kazni, po meni, nije realna. Mislim da je to Europa shvatila. Svuda drugo kad bi netko rekao da nekoj zemlji neće biti priznati izbori, to bi bilo zvono za uzbunu, ali u BiH bi to bilo shvaćeno kao poziv da ništa ne urade. Zato ja mislim da generalno vladajuća elita nema veliki motiv približavati se Europi. U približavanju Europi standardni način dolaska na vlast manipulacijom bio bi onemogućen. Njihov motiv je izolacija. Izolacijom najbolje se radi taj posao, a to je da manipuliraju ljudima”, tvrdi Ivanić.

Lider SDA Sulejman Tihić ranije je optužio stranke koje su pobijedile na prošlim izborima da ne žele dogovor o implementaciji presude u slučaju ‘Sejdić-Finci’, jer ustvari žele odgađanje općih izbora 2014. godine.

“Stranke koje su pobijedile na prošlim izborima ostvarile su loše rezultate. Umjesto naprijed, išli su unatrag. Svjesni su da će na izborima 2014. godine izgubiti pa im sigurno odgovara prolongiranje tih izbora”, ocijenio je ranije Tihić.

AA

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok