• Short title article: Pritisak na tužitelja

Proces suđenja pripadnicima Armije RBiH za zločin nad Hrvatima u Križančevu Selu pokraj Viteza, koji su okrutno pobijeni uoči Božića ratne '93., bliži se kraju i ovih će dana početi iznošenje završnih riječi, piše Večernji list BiH.

Istodobno s okončanjem procesa, pritisak, odnosno obračun određenih ostataka tajnih službi s tužiteljem u ovom predmetu Ivanom Matišićem, kulminirao je podnošenjem prijave protiv Matišića Uredu glavnog disciplinskog tužitelja, o čemu je Večernji list već pisao.

Potpora Matišiću

Potporu Matišiću da ustraje u iznošenju dokaza i traženju pravde za 64 žrtve zločina uputio je Ivo Miro Jović, predsjednik Povjerenstva za razmjenu zarobljenika pri Brigadi HVO-a "Josip Ban Jelačić" Kiseljak. Jović je odlukom Zapovjedništva Brigade za predsjednika Povjerenstva imenovan u kolovozu 1993. godine. Prema njegovu svjedočenju, koje je spreman iznijeti i pred pravosuđem, do tijela okrutno pobijenih Hrvata u Križančevu Selu uoči Božića ratne '93. godine došlo se nakon što je Povjerenstvu za razmjenu zarobljenika 3. Korpusa Armije RBiH predano tijelo egipatskog generala Ghanema Gamala koji je stradao u Kiseljaku u odori Armije RBiH. - General Gamal je po povratku s terena pogrešno skrenuo te došao pred punkt HVO-a u Tušnjićima između Kiseljaka i Visokog. Tu je za taoca uzeo jednog od pripadnika HVO-a s punkta, nakon čega je ubijen. Ja sam kao predsjednik Povjerenstva za razmjenu odmah kontaktirao članove Povjerenstva za razmjenu 3. Korpusa Armije RBiH u Zenici, ali ih u tom trenutku razmjena nije zanimala - ispričao nam je Jović. General Ghanem Gamal egipatski je državljanin. Ubijen je u odori Armije RBiH s iskaznicom vođe posebnog odreda Glavnog stožera Armije RBiH. Jović kaže da je kod sebe imao 23 bankovne kartice, kao i dokaz da je diplomirao arhitekturu u Milanu.

Razmjena tijela

Tijelo egipatskog generala ubijenog početkom 1994. godine na punktu između Kiseljaka i Visokog Armiji RBiH predano je 24. veljače. Istodobno je omogućena asanacija terena u Križančevu Selu i pristup tijelima ubijenih radi identifikacije i ukopa. - Vjerojatno pod pritiskom njegove obitelji u Egiptu, dva i pol mjeseca nakon što je ubijen, tražili su nam tijelo generala Gamala, i to u zamjenu za ulazak u Križančevo Selo i izvlačenje tijela Hrvata ubijenih 22. prosinca 1993. godine. Naravno da smo pristali te smo odlukom Stožera za razmjenu zarobljenika središnje Bosne obavili razmjenu. Dakle, tijelo egipatskog generala za Hrvate ubijene na kućnom pragu pred Božić - kaže Ivo Miro Jović, u ratu predsjednik Povjerenstva za razmjenu ratnih zarobljenika pri Brigadi JBJ Kiseljak. Važan je to detalj koji dočarava odnos Armije RBiH prema borcima iz islamskih zemalja koji su bili u njezinim redovima. Da nisu u pitanju samo obični vojnici, već i istaknuti generali, potvrđuje primjer i generala Gamala. Njihov doprinos "herojskoj" borbi Armije RBiH najbolje su na svojoj koži osjetili Hrvati središnje Bosne. Zločin nad 64 Hrvata u Križančevu Selu jedan je od rijetkih koji su dobili sudski epilog, ali ga se očito u samoj završnici pokušava skrenuti s puta pravde i istine i, ako već ne može drugačije, diskreditiranjem tužitelja.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok