U posljednjih deset godina najprisutnije pitanje u medijima BiH su ustavne reforme - travanjski paket, prijedlozi Sjedinjenih Američkih Država, međunarodne zajednice, amandmani civilnog društva i - opet ništa, javio je radio "Slobodna Europa".

Najviši pravni akt BiH još uvijek je Aneks 4 Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je presudom Europskog suda za ljudska prava u Strazburu ocijenjen kao diskriminatoran.

Više od 80 posto građana BiH smatra kako je zbog postojećeg ustavnog ustrojstva ova država nefunkcionalna.

Reforma Ustava morala bi, kako se navodi, značiti reformu strukture. Ovo je stav većine građana BiH koji je iznesen tijekom istraživanja javnog mnijenja na temu "Komentari građana o reformi Ustava BiH".

Građani, naime, smatraju da je BiH nefunkcionalna država zbog kompleksnog ustrojstva, te da to odgovara samo interesima političkih stranaka, ne i njima.

Predstavnik Europskog istraživačkog centra Adnan Huskić ističe da su građani dobro upućeni u proces ustavnih promjena i smatraju da političari u BiH ne idu u pravom smjeru.

Najveći problem u državi, prema mišljenju građana jeste korupcija. Na drugom mjestu je ekonomija i rad pravosudnih institucija. Ova pitanja trebalo bi da budu rješavana na državnom nivou, smatraju građani, a Huskić kaže da je to stav većine građana iz oba entiteta:

"Među etničkim grupama ne postoji do te mjere neki antidržavni sentiment niti neko protivljenje tome da se pitanje borbe protiv korupcije, pravosuđa, rješava na državnom nivou. Naravno, postoji vrlo nisko povjerenje u instituciju države, ali to je nešto što se proteže kroz cijele institucije."

Nasuprot praksi BiH političara, koji su ustavne promjene sveli na izvršavanje presude Europskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu 'Sejdić-Finci', građani ne misle da će to u mnogome poboljšati njihove živote.

Činjenica da BiH političari toliko godina samo govore o ustavnim promjenama bez konkretnih poteza, pokazuje njihovu nezainteresiranost. Za razliku od njih, građani iskazuju potrebu za promjenama, tvrdi menadžerica projekta implementacije međunarodnog javnog prava i javnih politika Valeri Peri.

"Iako građani shvaćaju da je provođenje presude 'Sejdić-Finci' bitno za pristupanje Europskoj uniji, isto tako, oni smatraju da se njihovi životi neće fundamentalno promijeniti rješavanjem ovog pitanja. Najvažnije za građane jeste borba protiv korupcije, ekonomija i funkcionalno pravosuđe. Građani BiH su toliko pametni da vide da su ove tri oblasti međusobno povezane", konstatira ona.

Ali ne brine BiH političare to što misle građani koji su ih birali, bar ne dok se ne približe izbori. Tako su tijekom protekle četiri godine, zahvaljujući predmetu "Sejdić-Finci", o državnom trošku proputovali mnogo i uspjeli da rješavanje ovog problema potpuno izmjeste iz BiH institucija.

"Oni se uopće ne bave nekim rješavanjem presude Sejdić-Finci na način da bi svaki građanin trebao da bude ravnopravan, nego se političari apsolutno bave time da svoje glasačko tijelo izoliraj i u principu glasači u Bosni i Hercegovini ostanu svaki u svom toru", smatra Damir Dajanović iz tuzlanske NVO Revolt.

On kaže da ne vidi da političari žele uopće da o tom pitanju stvarno nešto učine i da im je puno više od toga stalo da odu u Bruxelles po belgijske čokolade.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok