Radikalna politička retorika, stalne međustranačke svađe unutar struktura vlasti, izravno se reflektiraju na ukupnu investicijsku klimu u BiH koju posljednje četiri godine u širokom luku zaobilaze strani investitori.

Kad se tome dodaju kompleksnost dobivanja dozvola, pravna nesigurnost i visoke porezne stope, onda nije ni čudo što investicije bilježe pad, tvrde iz Vijeća stranih investitora /SSI/ koji su prošli tjedan predstavili vlastima novi sadržaj “Bijele knjige” s preporukama za poboljšanje poslovnog ambijenta u devet ekonomskih područja.

Njima je neprihvatljiva činjenica da za pokretanje investicije, odnosno registraciju tvrtke treba 37 dana, a za dobivanje ostalih raznih dozvola čak 180 dana.

“Više vremena se potroši na ishodovanje građevinske dozvole, nego na samo građenje objekta”, tvrdi Branimir Muidža.

Da politički i ekonomski ambijent nije dobar za strane investicije u BiH, svjedoči i podatak Centralne banke BiH po kojem su izravne strane investicije u BiH u devet mjeseci 2013. iznosile 477 milijuna maraka, što pokazuje slab oporavak, s obzirom na to da je u posljednjih 10 godina investirano oko 10 milijardi KM.

U međuvremenu su sve strukture vlasti, od općina, županija, entiteta i države, ušle u nove kreditne aranžmane, zaduženja. Stotine milijuna maraka ide za otplatu rata kredita koji su uzeti za investicijske projekte, ali se godinama nalaze na čekanju za realizaciju.

Najveći krediti podignuti su za izgradnju autoceste. Vijeće stranih investitora BiH predstavlja strane investitore koji su investirali više od osam milijuna KM i zaposlili 12.000 radnika.

Večernji

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok