Jačanje supervizije bankarskog sektora, konsolidacija duga, reforma lokalnih nivoa vlasti, smanjenje javne administracije i drastično rezanje javne potrošnje neki su od uvjeta za dobijanje 550 milijuna eura kredita, koji BiH traži od Međunarodnog monetarnog fonda.

Kako Nezavisne novine saznaju, na u četvrtak održanoj sjednici Fiskalnog vijeća BiH, kojoj su nazočili i predstavnici MMF-a, bilo je riječi o bolnim reformama koje BiH treba sprovesti. Te reforme, između ostalog, podrazumijevaju povećanje određenih poreza i akciza, zatim smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, jačanje fiskalnog sistema, reforme, tj. smanjenje socijalnih davanja, restruktuiranje javnih poduzeća itd.

"Sredstva od oko 550 miljiuna eura, ukoliko se usaglasi pismo namjere i ukoliko MMF odobri novi aranžman, što je već sada izvjesno, bila bi odobrena na duži grejs period i sa dužim rokom otplate, što je za vlasti i te kako primamljivo", ispričao je izvor "Nezavisnih".

Inače, dosadašnji aranžmani sa ovom financijskom institucijom uglavnom su podrazumijevali kredit na period od pet godina, od čega je grejs period bio tri godine, tako da je sav novac vraćan za dvije godine, što predstavlja ogromno opterećenje za budžete.

Ono što je sigurno jeste da MMF neće pristati na to da vlasti u BiH od Centralne banke BiH "uzmu" dio od viška deviznih rezervi, koji se kreće oko 500 milijuna KM, prije odluke o aranžmanu MMF će inzistirati i na tome da do kraja godine budu usvojeni budžeti entiteta i budžet BiH, čiji je nacrt, kako je u utorak rekao Vjekoslav Bevanda, ministar financija i trezora BiH, već pripremljen.

Iako se spekuliralo da MMF od vlasti u BiH traži jedinstvenu superviziju bankarskog sektora, Zoran Tegeltija, ministar financija RS, tvrdi da to nije točno.

"Ne traži se jedinstvena supervizija, već jačanje supervizije, ali na nivou Agencije za bankarstvo. Vidjet ćemo do kraja godine hoće li biti aranžmana. Ima nekih otvorenih pitanja i trebat će kompromisa i sa njihove i sa naše strane", rekao je Tegeltija ne želeći da govori o tim otvorenim pitanjima.

Nakon sjednice Fiskalnog vijeća BiH, iz misije MMF-a, koja je juče završila pregled stanja u BiH započet 28. listopada, priopćeno je da je ostvaren napredak te da će biti nastavljeni razgovori o novom ekonomskom programu koji bi MMF mogao podržati.

"Misija i vlasti su ostvarile napredak u razgovorima po pitanju politika koje će povećati potencijale rasta ekonomije kroz intenzivniji proces provedbe reformi u cilju privlačenja investicija i kreiranja više radnih mjesta u privatnom sektoru, o kontinuiranoj fiskalnoj konsolidaciji kako bi se osiguralo smanjenje javnog duga, o smanjivanju veličine vlada, unapređenju kvaliteta vladine potrošnje, očuvanju stabilnosti financijskog sektora i oživljavanju bankarskog kreditiranja", navodi se u priopćenju MMF-a.

Fiskalno vijeće zadužilo je sve nivoe vlasti u BiH da do kraja ovog tjedna dostave pisane primjedbe na elemente pisma namjere kako bi se ono usaglasilo sa MMF-om.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok