Ne jenjava skandal koji je nastao kada se otkrilo da je američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA) špijunirala milijune Europljana i njihovih političkih lidera poput njemačke kancelarke Angele Merkel, francuskog šefa vlade Francoisea Hollandea, a spominje se i sam papa Franjo.

Cijela Europa o tome bruji, samo u Hrvatskoj nitko ne postavlja pitanje jesu li Amerikanci možda nadzirali telefonske razgovore i elektroničku poštu predsjednika Ive Josipovića i premijera Zorana Milanovića. Cinici bi rekli - tko bi se uopće usudio Amerikance pitati?

Ipak, dvojbi oko toga čini se nema. Bivši djelatnik CIA-e i zaposlenik Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), Edward Snowden, otkrio je u lipnju britanskom listu “The Guardian” povjerljive informacije o američkim programima nadzora. “The Guardian” je objavio Snowdenovu kartu Europe sa označenim zemljama koje NSA prisluškuje. Hrvatska je uz susjednu BiH i Crnu Goru, označena zelenom bojom što označava viši stupanj nadzora. Reakcija na to u Hrvatskoj nije bilo. Ili hrvatski političari ne čitaju “The Guardian”, ili je američka obavještajna prisutnost u Hrvatskoj toliko ustaljena stvar da, jednostavno, nema ni potrebe to javno komentirati.

Najaktivnije strane agenture u Hrvatskoji danas su američke NSA i CIA, britanski MI 6, njemački BND, ruski FSB, slovenska SOVA i srpska BIA. Amerikanci u svojim rukama drže strateški sigurnosni sustav Hrvatske. Sustavno nadziru važnije segmente hrvatskog političkog vrha, vojske, policije, tokove prodaje naoružanja, te ih se smatra vrlo utjecajnim. Nijemci su usmjereni uglavnom na ekonomsku špijunažu, političku korupciju i organizirani kriminal. Agenti britanskog MI 6 svojedobno su prisluškivali telefone kako bi kontrolirali hrvatske građane i političare koji su im bili zanimljivi u vrijeme bijega generala Ante Gotovine.

Gera i Karađorđevo

Ruska federalna služba zanima se za energetiku, kao i za vojnu suradnju Hrvatske i SAD-a. Indicije su da se glavni ruski obavještajni centar za Balkan nalazi na aerodromu u Nišu gdje su nedavno osnovali tzv. Centar za prirodne humanitarne katastrofe. Srbe, između ostalog, zanima Ministarstvo obrane RH, Glavni stožer, te vrbovanje kadrova iz bivše JNA, posebno onih koji su danas na visokim položajima u rečenim institucijama. Srpski centri za prisluškivanje nalaze se u Tikvešu i Karađorđevu, mjestima u blizini hrvatske granice. Slovenci se zanimaju uglavnom za hrvatske političare i hrvatske firme koje posluju u Sloveniji. Tako se 2004. otkrilo kako su Slovenci prisluškivali telefonske razgovore premijera Ive Sanadera. Navodno su Slovencima  pripomogli Nijemci. Slovenski uređaji za prisluškivanje stacionirani su na Svetoj Geri, u krugu slovenske vojarne koja se nalazi na hrvatskom teritoriju(!). Većina stranih veleposlanstava u Zagrebu među zaposlenicima, u pravilu, imaju i obavještajce

U Hrvatskoj danas postoje dvije obavještajne službe ustrojene kao agencije – SOA (sigurnosno-obavještajna agencija) i VSOA (vojna sigurnosno-obavještajna agencija). Kako je već pokazalo iskustvo i praksa na mnogobrojnim agencijama u RH, u SOA-i i VSOA-i zapošljavaju se uglavnom ‘po preporuci’ i obje agencije vrve od djece poznatih političara, generala, ministara i sličnih. VSOA je zadužena za nadzor vojske, stranih vojnih izaslanika, te prikupljanje i analizu podataka o vojskama i obrambenim sustavima drugih zemalja. Mozak hrvatske špijunske mreže je Operativno-tehnički centar za nadzor telekomunikacija (OTC) koji upravlja mjerama tajnog nadzora telekomunikacijskih usluga.  Uslugama OTC-a koriste se SOA, VSOA, MUP i USKOK. Zbog bliskosti sa SAD-om, SOA i VSOA se doživljavaju kao sestrinske službe američkih obavještajaca. Suradnja je započela neposredno nakon terorističkih napada u SAD-u u rujnu 2001. godine.

Galbraith pod nadzorom

Zagreb je tada Washingtonu dostavio popis svih vojnih pilota koji su za vrijeme Jugoslavije prošli pilotsku obuku na Zemuniku. Mahom piloti s područja Bliskog istoka. Uz to, dostvaljeni su i svi podaci o vehabijama i suradnicima Bin Ladena u BiH. Washington je reagirao i ustupio Hrvatskoj sustav „Watson“ koji omogućuje praćenje svih telefonskih razgovora, e-mailova, faxova koji se vode putem svih vrsta digitalnih i anolognih komunikacija, osobito mobitela u  zemljama s kojima Hrvatska graniči. U suradnji s Amerikancima Hrvatska je znatno pridonijela u praćenju i uhićenju pojedinaca iz Bin Ladenove BiH mreže. Premda je Hrvatska s “Watsonom” dobila značajnu tehnološku prednost pred drugim susjedima u prikupljanju obavještajnih informacija, prednost je ipak regionalnog karaktera.

Prema dostupnim transkriptima, od 1995. pa do 2000. godine, hrvatski su špijuni slušali telefonske razgovore Slobodana Miloševića, supruge mu Mire, te djece Marije i Marka. Slušali su i kratkotrajnog predsjednika SR Jugoslavije Zorana Lilića, zatim crnogorskog predsjednika Momira Bulatovića... Srbi ne znaju, kao ni Hrvati, da je nekolicini splitskih obavještajca u prvoj polovini 1991. godine, a nakon duge pripreme, pošlo za rukom uhapsiti generala Ratka Mladića na jednoj lokaciji blizu Drniša, no kasnije je pušten. Nedavno je i bivši američki veleposlanik u Hrvatskoj Peter Galbraith otkrio kako su ga Hrvati špijunirali.

Ipak, stanje u strukturama hrvatske obavještajne zajednice daleko je od stabilnog.

Početkom  godine smijenjen je cijeli vrh Vojno sigurnosno-obavještajne agencije, te su podignute optužnice protiv Darka Grdića, bivšeg šefa VSOA-e i njegova zamjenika Ognjena Preosta koje se sumnjiči da su zloporabom položaja pronevjerili  5,3 milijuna kuna iz proračunskih sredstava namijenjenih za plaćanje doušnika.

Radoš objavio popis špijuna

Hrvatska je jedina zemlja u svijetu koja je javno objavila imena svojih špijuna. U “Vojnom vjesniku”, službenom glasilu MORH-a, ministar obrane Jozo Radoš  od 31. siječnja 2002. dopustio je objavljivanje popisa 10. 000 kandidata za stambene kredite MORH-a i pritom otkrio čuvane osobne podatke stotina pripadnika Uprave SIS-a, Obavještajne uprave Glavnog stožera OSRH, Nacionalne središnjice elektroničkog djelovanja...

Sjedište SOA-e u Zagrebu

Pokraj kompleksa MUP-a u Zagrebu, SOA ima novo velebno sjedište građeno prema svim sigurnosnim kriterijima NATO-a. Ima ispostave u svim većim gradovima poput Splita, Osijeka, Rijeke i Dubrovnika. Ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića, smatra se uspješnim u vođenju službe.

Rusi s podmornice nadzirali vojnu vježbu u Hrvatskoj

Radiokomunikacije NATO vježbe “Noble Midas” koja se u listopadu 2007. odvijala u Hrvatskoj nadzirali su Rusi. Kako je tada “Slobodnoj” potvrdio Derek Chappell, direktor NATO-ova informacijskog centra za vježbe, u međunarodnim vodama u južnom Jadranu nalazila se 75 metara duga ruska podmornica “Alrosa” iz Crnomorske flote. Smatra se kako podmornica “Alrosa” pripada klasi najtiših podmornica na svijetu.

Beograd: Hrvati su opasni agenti

Srpski ministar policije Dušan Mihajlović na sjednici odbora za sigurnost skupštine Srbije 2003. godine izjavio  je doslovce sljedeće: “Hrvatska obavještajna služba jedna je od najaktivnijih kod nas. Ona je hiperaktivna u Srbiji.”

- Hrvati su opasni agenti i nalaze se na listi 35 stranih špijuna koliko je 2007. godine registrirano i neutralizirano. Oni se bave prikupljanjem informacija i vrbovanjem špijuna u policiji, vojsci i među izbjeglicama – kazao je pak nedavno za srpske medije Milan Petković, bivši načelnik Vojne obavještajne službe.

Slobodna Dalmacija

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok