Nakon što su HDZ BiH, SDA i SNSD odlučili kako će u Hercegbosanskoj županiji pokrenuti proces rekonstrukcije Vlade bez HDZ-a 1990. i županijskog premijera Nediljka Rimca, a sve zbog navodnog kršenja koalicijskog sporazuma, postalo je jasno kako odnosi dvaju HDZ-ova iako formalno i dalje partnerski na višoj razini na terenu ne štimaju te kako je HBŽ novo žarište na kojem će se testirati budući odnos Dragana Čovića i Martina Raguža.

Iz dobro obaviještenih izvora doznajemo kako bi se vrlo brzo iz HDZ-a 1990. mogla uputiti poruka vrhu HDZ-a BiH o tomu kako stanje u Hercegbosanskoj županiji u neku ruku predstavlja i kršenje sporazuma dvije stranke, u koji su se neki do jučer toliko zaklinjali, a koji je jasno propisao način raspodjele pozicija u svim županijama u kojima HDZ-ovi sudjeluju u vlasti.

Dogovoreni paket

Naime, Hercegbosanska županija dio je paketa sporazuma Čović – Ljubić te je za istu predviđeno kako će HDZ 1990. dobiti mjesto premijera i jednog ministra, što je u konačnici i provedeno u djelo, a time i završena kriza vlasti koja je trajala 22 mjeseca nakon izbora 2010. godine. Međutim, posljednji potez kojim se HDZ BiH jasno svrstao na stranu SNSD-a koji je i prvi zatražio rekonstrukciju vlasti u HBŽ-u, loša je poruka te će se odnosi dvaju HDZ-ova morati, smatraju u “devedesetki” vrlo brzo staviti na stol, dobro analizirati i kroz međusobnu komunikaciju pokušati otvoreno razgovarati o otvorenim pitanjima. Slučaj s HBŽ-om je najsvježiji primjer da odnosi dvije stranke ne funkcioniraju na terenu kako je to bilo predviđeno sporazumom, pa su umjesto dosadašnje politike prepuštanja lokalnim dužnosnicima da riješe nesporazume, ovaj put velike šanse da se cijelo pitanje uzdigne na višu razinu.

Redefiniranje odnosa

Hoće li to značiti traženje sastanka s vrhom HDZ-a BiH kako bi se slučaj u HBŽ-u pokušao riješiti na obostrano zadovoljstvo znat će se skoro, ali ono što je sasvim sigurno je činjenica da je primjer u toj županiji upalio zvono za uzbunu i pozvalo na ubrzanje strategije donesene uoči izbornog sabora “devedesetke”, a koja je predviđala redefiniranje odnosa s HDZ-om BiH i ispravljanje kičme HDZ-a 1990. na terenu.

Jer, kriza u HBŽ-u, potvrđeno je našem listu, ne traje tek nekoliko dana od kada se SNSD našao uvrijeđen jer im premijer Rimac uskratio potporu za smjenu ministra zdravstva Darka Horvata, koja je inače i došla bez detaljnog obrazloženja. Kriza se provlači zapravo još od vremena formiranja Vlade, koja je, usput govoreći, napravljena tek tako da bi se spriječio tada evidentan krah županije. U Vladi nikad nije bilo povjerenja, suradnja je vrlo loša, skoro i nikakva, a izvršna vlast se jedva održavala. Stoga posljednji potez kojim se ide u smjeru izbacivanja HDZ-a 1990. nije iznenađenje na lokalnoj županijskoj razini, tim više što su problemi evidentni i u Srednjobosanskoj županiji, a ne treba zaboraviti i na situaciju u Kreševu gdje dva HDZ-a imaju odvojene kandidate za načelnika na izvanrednim izborima koji se održavaju 1. prosinca.

Potpora za smjenu

HDZ BiH, SNSD i SDA odlučili su da u vladajućoj koaliciji i u sastavu buduće Vlade nema više mjesta za Nediljka Rimca i stranku HDZ 1990., zbog, kako su naveli, kršenja međukoalicijskog sporazuma u ovoj županiji, kao ni za Darka Horvata, čiju je smjenu zatražio SNSD.  No, rekonstrukcija vlasti za sobom povlači i pitanje osiguranja dvotrećinske većine u Skupštini, koju, smatraju pojedini, ove stranke trenutačno nemaju.

Dnevni list

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok