- Detalji
-
Petak, 04 Ožujak 2022 08:48

Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da se u protekla četiri desetljeća pretilost u EU-u utrostručila, a Hrvati su prema Eurostatu jedna od najdebljih europskih nacija, upozorava u povodu Svjetskog dana debljine specijalistica endokrinologije Maja Baretić.
Kako je došlo do toga? Veličine porcija slatkiša, grickalica i slatkih pića danas su za 20 do 100 posto veće nego 60-ih godina prošlog stoljeća, a prosječan Europljanin provodi više od pet sati na dan sjedeći, kaže Baretić, koja je voditeljica Referalnog centra za liječenje debljine Ministarstva zdravstva.
Tijekom pandemije covida-19 sjedi se sigurno i dulje od tih pet sati, a jedu se sve veće porcije hrane pa je lako moguće da se ostvare prognoze da će do 2030. godine više od polovice europskog stanovništva biti pretilo, ističe Baretić.
Ove godine Svjetski dan debljine obilježava se pod geslo "Svi se trebamo uključiti" jer se pojedinačno neće učiniti mnogo, a debljina je jedan od najvećih medicinskih izazova modernog doba.
U Hrvatskoj čak 65 posto odraslih s prekomjernom tjelesnom masom
Po podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, prema indeksu tjelesne mase (ITM) normalnu tjelesnu masu je 2019. godine imalo 34 posto odraslih u Hrvatskoj, jedan posto je pothranjenih, a čak 65 posto bilo je s prekomjernom tjelesnom masom ili debljinom.
Što je viša dobna skupina, to je veći udio osoba s prekomjernom tjelesnom masom, najniži je u dobi od 18 do 24 godine - 27 posto, dok je među onima od 65 do 74 godine čak 79 posto.
Posebno zabrinjava i činjenica da je jedno od troje djece u dobi od 8 do 9 godina ima prekomjernu tjelesnu težinu za svoju dob što Hrvatsku stavlja među pet najgorih europskih zemalja, ističe Baretić.
Debljinu treba liječiti jer se 44 posto šećerne bolesti tipa 2 može pripisati upravo prekomjernoj težini, kao i 23 posto ishemijske bolesti srca, a između sedam i 41 posto određenih karcinoma nastaju zbog pretilosti.
Svake godine se do sedam posto zdravstvenih proračuna u članicama EU-a troši na bolesti koje se mogu povezati s pretilošću.
Liječenje uključuje promjenu životnih navika - ispravnu prehranu i redovitu fizičku aktivnost. Ako se to ne pokaže učinkovitim moguće je uvođenje farmakoterapije i operativno liječenje debljine, a mnogima je potrebna i psihološka podrška. (Hina)
Pratite Livno Online na Facebooku, Twitteru, Instagramu ili Youtube-u
Ne propustite
-
Tri žene su me ostavile zbog ovaca. Više volim ovce nego žene
-
Ovo još niste vidjeli: Obitelji ukrali cijelu kuću, u šoku i policija
-
Samo u BiH: Odradio generalnu probu svoje sahrane
-
Ovo je idealna količina sna za starije od 40
-
Udarala u lijes na svom sprovodu, odveli je u bolnicu, preminula par sati kasnije
-
Ako želite ostati mršavi i zdravi, izbjegavajte ovih 6 obroka za doručak
-
Nikad niste imali COVID-19? Evo što liječnici kažu koje su šanse da se u budućnosti zarazite
-
Signali za promjenu: Pet znakova kroničnog umora koje ne smijemo ignorirati
Najnovije
-
Predložen zakon o uspostavi registra o osobama osuđenim za seksualno zlostavljanje djece
-
Građani u BiH se ne žale na rast cijena
-
Radite li ove pogreške pri punjenju mobitela? Skraćujete mu vijek trajanja
-
Nova cjepiva za omikron mogla bi povećati zaštitu kao boosteri
-
Važno je piti vodu po vrućini, ali pazite da ne pretjerate! Može biti jako opasno
-
Hrvatska u Schengenu i što to znači za Bosnu i Hercegovinu?
-
Javni poziv nevladinim organizacijama za prijavu prijedloga projekata
-
Potrošačka košarica u godinu dana skuplja 575 KM