Koga štite sindikalne vođe u Bosni i Hercegovini, pitanje je svih pitanja. Da li one uposlene u javnoj upravi ili radničku klasu koja jedva sastavlja kraj s krajem. Piše Tv1.

Odgovor su kazali same vođe sindikata, i glasi – štite one koji spadaju u privilegirani sloj društva. Da je riječ povlaštenom sloju svjedoči i činjenica da su prosječne plaće u administrativnom aparatu duplo veće od prosječnih plaća u realnom sektoru.

Iako tvrde da štite radnike, ispostavilo se da bi sindikalci mogli da izgube trenutne privilegije usvajanjem novog Zakona o radu.  Prvenstveno, mogli bi izgubiti, svoje, kako i sami priznaju ministarske plaće. Iznosi koje vođe sindikata primaju, ispostavilo se variraju od 1500 do 3500 KM na mjesečnom nivou.

Ismet Bajramović, prvi sindikalac Federacije, mjesečno prima blizu 3.5000 KM. To je iznos tri prosječne plaće u Federaciji. Osnovna plaća mu iznosi 2.460 KM. Dnevno za topli obrok prima 8 KM. Osim toga, Bajramović prima naknadu od 500 KM, kao član Ekonomsko-socijalnog vijeća.

Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS prima nešto manju plaću, malo više od 2.100 KM. Osim toga Mišićeva za poziciju u Ekonomsko-socijalnom savjetu RS dobije 370 KM mjesečno.

Pojedini čelnici granskih sindikata primaju više novca čak i od krovnih predsjednika. Tako na primjer Salih Kruščica, predsjednik Sindikata državnih službenika i namještenika FBiH, prema svemu sudeći, ima plaću višu nego Ismet Bajramović. Ukupna mjesečna primanja Kruščice iznose 3.535 KM.

Tomislav Vrhovac, čelnik Sidikata uprave RS, ima nešto skromiju plaću čija osnova iznosi 1.622 KM, plus minuli rad, plus topli obrok koji na mjesečnom nivou iznosi  185 KM. Plaću koja prelazi 1.600KM ima i Dževad Hodžić, prvi čovjek Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH.

Pojedini granski sindikalci u Federaciji ranije su upozoravali da na plaće sindikalnih predstavnika u Savezu samostalnih sindikata godišnje ode više od 600 tisuća dok ukupan proračun jedva prelazi milijun maraka.

Iako sindikalci tvrde da štite radnike u realnom sektoru, stručnjaci tvrde drugačije. Kažu ovakav sindikat štiti zaposlene u javnoj upravi čija je prosječna plaća 1.500 KM, u poduzećima poput Elektroprivrede čija se prosječna plaća kreće od 1.600 do 1.800 KM.

S druge strane zaposleni u privredi primaju prosječnu plaću od 750 KM, a zaposleni u rudnicima 950 KM.

Iako tvrde da štite sve radnike koji su članovi sindikata, odziv na prosvjede koje krovni sindikati organizuju su jako mali. S druge strane, prosvjeda koje sami radnici organizuju, je sve više.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok