Bosna i Hercegovina nalazi se na 72. mjestu po indeksu percepcije korupcije od 177 obuhvaćenih zemalja, što još jednom zorno pokazuje kako institucije naše zemlje ne prave gotovo nikakav napredak u borbi s pošasti koja je zahvatila sve pore bh. života.

Ilustracije radi, naša zemlja mjesto na neslavnoj ljestvici korupcije dijeli sa Svetim Tomom i Principom, Brazilom, Srbijom i Južnoafričkom Republikom. Ukoliko gledamo regiju, BiH je ispod Slovenije, koja je na 43. mjestu, Hrvatska je na 57., Crna Gora i Makedonija dijele 67. mjesto, a od nas je samo lošije Kosova na 111. mjestu. Inače, istraživanje stvara rang-listu zemalja prema ocjeni o raširenosti korupcije u njima, odnosno do koje se mjere percipira da su tijela javne vlasti korumpirana.

Europsko dno

Kako navode iz Trancparency Internationala BiH, indeks percepcije korupcije pokazuje da BiH stagnira u borbi protiv korupcije, te da nikakvi ozbiljni napori nisu učinjeni koji bi mogli utjecati na ovaj indeks.

- Ovo je dokazano i urušavanjem antikorupcijskih zakona, nedostatkom pravomoćnih osuđujućih presuda za kaznena djela korupcije, te neprovođenjem strateških dokumenata za borbu protiv korupcije, stoji u priopćenju. Gotovo da i nema relevantnijeg istraživanja o razini korupcije koje našu zemlji nije pozicioniralo među najgorima u Europi. Tako je nedavno zajedničko istraživanje UN-ova Ureda za droge i kriminal (UNDOC) i Europske komisije o korupciji u poslovanju pokazalo kako u BiH 10,4 posto daje mito. Prosječni mito iznosi u našoj zemlji u ovoj oblasti 327 eura, a kada je riječ o primateljima, to su najčešće predstavnici lokalnih i regionalnih vlasti, zatim službenici poreznih i carinskih službi te službenici tvrtki za pružanje komunalnih usluga. Često se podmićuje i službenike policije, inspektorata, katastarskih ureda te zdravstva. Manje od dva posto poduzetnika odlučilo je prijaviti službenike koji su tražili mito, a šest ih je posto zbog toga odustalo od investicija, po izvješću.

Danska najbolja

Zemlje s najnižom percepcijom korupcije su Danska i Novi Zeland s indeksom 91, a odmah iza njih su Finska, Švedska, Norveška, Singapur, Švicarska, Nizozemska, Australija i Kanada. Zadnje 175. mjesto dijele tri zemlje: Afganistan, Sjeverna Koreja i Somalija. Nešto manje su korumpirani Sudan, Južni Sudan, Libija, Irak, Uzbekistan, Turkmenistan, Sirija i Jemen. Kada su u pitanju europske zemlje koje se nalaze iza nas na ljestvici, uz spomenuto Kosovo, tu su Bugarska, Grčka, Bjelorusija, Rusija, Albanija. Najkorumpiranija zemlja u Europi prema izvješću Trancparency Internationala je Ukrajina koja se nalazi na 144. mjestu.

Dnevni list

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok