- Detalji
-
Ponedjeljak, 05 Listopad 2020 07:26

Čak i kada osoba preboli koronavirus, to nije jamstvo da se ne može ponovno zaraziti, pokazala je nova studija, SARS-CoV-2 je novi koronavirus koji je uzrokovao pandemiju, ali postoje i brojni drugi koronavirusu za koje znamo već desetljećima i za koje znamo da ne samo uzrokuju zarazu kod ljudi nego su i sezonski virusi.
Istraživači su proučavali četiri vrste tih sezonskih koronavirusa u proteklih 35 godina te su utvrdili da je često dolazilo do reinfekcije, odnosno ponovne zaraze i to obično oko godinu dana nakon prve zaraze. Iako to ne mora govoriti puno o trenutnoj epidemiji, to nije dobar znak za nadu u dugoročni imunitet u populaciji.
Analizirajući 513 uzoraka seruma prikupljenih od 1980-ih od 10 zdravih muškaraca koji žive u Amsterdamu, istraživači su uočili nekoliko skokova kod antitijela koja su povezana s koronavirusom. Svaki od ovih skokova protumačen je kao reinfekcija, a za sva četiri proučena sezonska koronavirusa - uključujući HCoV-NL63, HCoV-229E, HCoV-OC43 i HCoV-HKU1 - tim je pronašao tri do 17 infekcija po pacijentu.
Neke rijetke reinfekcije pojavile su se već šest mjeseci nakon početne infekcije, ali obično je do ponovne zaraze dolazilo godinu dana nakon što se osoba prvi put zarazila, što ukazuje da je zaštitni imunitet samo kratkotrajan. Do sada je potvrđeno malo slučajeva reinfekcije covidom-19, ali postoje nesuglasice po pitanju imuniteta jer je još prerano za reći koliko traje stečeni imunitet na SARS-CoV-2.
Ova 35-godišnja studija sugerira da je imunitet za mnoge koronavirusne infekcije samo privremen te da bi reinfekcija mogla biti uobičajena značajka. Studija je ograničena u tom smislu što ne možemo sa sigurnošću reći da je svaki porast protutijela definitivno bila ponovna infekcija. Istraživanje je također provedeno na malom uzorku sudionika, pa su potrebne veće kohortne studije.
No, studija ima i neke stvari koja druga istraživanja nemaju. Pacijenti su se redovito testirali, više puta godišnje tijekom nekoliko desetljeća, čak i kad su se osjećali zdravo. To je važno jer mnoge infekcije koronavirusom mogu ostati asimptomatske, što znači da bismo mogli previdjeti mnoge reinfekcije. Uz to, studija je pokazala da se stopa zaraze usporava ljeti.
Hoće li SARS-CoV-2 slijediti isti trend kao i drugi koronavirusi, ostaje za vidjeti. No, treba biti oprezan i ne pretpostavljati da ćemo steći dugotrajni imunitet. Možda ćemo morati redovito ažurirati podatke i smjernice po pitanju ovog virusa, baš kao i s gripom, navodi Science alert.
Pratite Livno Online na Facebooku, Twitteru, Instagramu ili Youtube-u
Ne propustite
-
Muškarac zadavio partnericu, pa umro od infarkta dok je kopao njen grob u dvorištu njihove kuće
-
Rat će završiti do kraja godine, Putin je ozbiljno bolestan
-
Predsjednik Milanović razgovarao s predstavnicima Livanjske zajednice Zagreb
-
Austrijske lokalne vlasti uklonile hrvatski grb sa spomenika u Bleiburgu
-
Britanski ministar obrane: Putin bi narednih dana mogao objaviti treći svjetski rat
-
Papa Franjo poručio svekrvama: "Pripazite na svoj jezik"
-
Podrška iz Zagreba: Draga BiH, uz vas smo kao i vi uz nas
-
Njemačka bi uskoro mogla izgubiti status kršćanske zemlje
Najnovije
-
Čović: Čuo sam izjavu predsjednika RH i cijenim ono što on radi u posljednje vrijeme
-
HBŽ: Nakon izbora imat ćemo šaroliku Skupštinu
-
Eko sir "Puđa" traži dva djelatnika
-
Pohod od čak 600 ljubitelja planina srušio sve rekorde
-
Dodik traži ostavku Džaferovića: Ako je ne podnese pokrećem proceduru smjene
-
Za srednje strukovne škole u Livnu i Tomislavgradu 250.000,00 kuna
-
I starije osobe prepoznaju važnost digitalnih tehnologija
-
FDA će odobriti booster dozu Pfizera za djecu od pet do 11 godina