- Detalji
-
Četvrtak, 08 Travanj 2021 06:05

Zajednička studija Kine i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o koronavirusu nije dala vjerodostojne odgovore o tome kako je pandemija započela, a potrebne su i rigoroznije istrage, sa ili bez sudjelovanja Pekinga, rekla je u srijedu skupina međunarodnih znanstvenika i istraživača.
U zajedničkoj studiji, objavljenoj prošlog tjedna, navedeno je da najvjerojatniji put prijenosa virusa koji uzrokuje covid-19 uključuje šišmiše i druge divlje životinje u Kini i jugoistočnoj Aziji. Isključena je pak mogućnost da je virus procurio iz laboratorija.
U otvorenom pismu, 24 znanstvenika iz Europe, Sjedinjenih Američkih Država, Australije i Japana rekli su da je studija narušena politikom.
Oni su htjeli postići "onoliko kompromisa koliko je potrebno da bi postigli minimalnu suradnju od strane Kine", rekao je Jamie Metzl iz Atlantskog vijeća, koji je napisao pismo.
U pismu se također navodi da su se zaključci studije temeljili na neobjavljenim kineskim istraživanjima, dok kritični zapisi i biološki uzorci "ostaju nepristupačni".
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanon Ghebreyesus rekao je prošli tjedan da je Kina uskratila neke podatke.
Liang Wannian, viši kineski stručnjak za covid-19, to je opovrgnuo i čini se da odbacuje sve daljnje zajedničke istrage u Kini, rekavši da bi se fokus trebao prebaciti na druge zemlje.
Metzl je rekao da će se svijet možda morati vratiti na plan B i provesti istragu "na najsustavniji mogući način" i to bez kineskog sudjelovanja.
Kina je odbacila navode da je SARS-CoV-2 procurio iz istraživačkog laboratorija u Wuhanu, gradu u kojem je covid-19 prvi put identificiran.
Zajedničko istraživanje Kine i WHO-a donijelo je rezultate da je "krajnje malo vjerojatno" virus procurio iz laboratorija, rekavši da "nema podataka" da je bilo koji laboratorij čuvao viruse povezane s SARS-CoV-2. Tedros je dodao da je "potrebno više istraživanja kako bi se došlo do boljih zaključaka".
Metzl je istaknuo da bi Kina trebala dati informacije kojima može opovrgnuti laboratorijske hipoteze.
"Kina ima baze podataka o tome koji su se virusi držali u laboratorijima", rekao je i doda da "postoje vrste znanstvenika koje se time bave, a mi nemamo pristup tim ljudima". (Hina)
Ne propustite
-
Unuka ubila 85-godišnju baku
-
U Hrvatsku samo s PCR testom ili brzim antigenskim: Ako ga nemate, u izolaciju na 10 dana
-
Mladić u Njemačkoj pao sa balkona, bježao od Covid-provjere
-
Njemačka uvodi blaže mjere, ali samo pod jednim uvjetom
-
Dvogodišnja djevojčica u Klaićevoj bolnici izgubila je borbu za život
-
Mladić skočio sa Šibenskog mosta. Iz mora ga izvukla posada jedrilice
-
Od danas nova pravila pri ulasku u Hrvatsku
-
Ovo su najrizičnije aktivnosti tijekom pandemije, evo što treba izbjegavati
Najnovije
-
Što nam znače antitijela, o čemu sve može ovisiti njihova razina i jesu li jedino oružje protiv korone
-
Srbija donira još 20.000 cjepiva BiH, ovog puta za Republiku Srpsku
-
Nove mjere u Njemačkoj: Automatsko uvođenje policijskog sata iznad incidencije od 100
-
Na današnji dan pao je Kupres
-
Novi snijeg stiže u BiH
-
Od posljedica izazvanih koronom preminuo 21 liječnik u FBiH, većina se zarazila pomažući pacijentima
-
Čović: Hrvati u BiH će sljedeće godine birati svog člana Predsjedništva i Dom naroda
-
Povratnici u Sloveniju morat će na granici pokazati negativan PCR test