- Detalji
-
Ponedjeljak, 20 Srpanj 2020 11:30

Zbog korona-krize i zatvaranja granica prepolovio se šoping hrvatskih građana u susjednoj BIH.
Od sredine lipnja otkako je BIH dopustila ulazak s osobnom iskaznicom bez obveze samoizolacije, živnule su trgovine i benzinske crpke s hercegovačke strane granice. Ipak, neke nisu uspjele preživjeti korona-krizu poput benzinske crpke u Doljanima, koja se dvadesetak godina nalazi na "ničijoj zemlji" između dva granična prijelaza, hrvatskog i bosanskog. Nekada su na njoj Neretvani tankirali gorivo ili kupovali cigarete, no posljednjih mjeseci zbog pandemije Covid-19 to je postalo komplicirano, pa je benzinska zatvorila svoja vrata čekajući bolje dane. Ipak, trgovine mješovite robe uz granicu se nisu zatvorile ali su doslovno jedva preživjele dočekavši kupce iz Hrvatske. Piše Slobodna Dalmacija.
Imoćani tako vrlo često prelaze granični prijelaz Osoje-Vinjani Gornji i kupuju u Posušju, Dubrovčani preko Ivanjice idu u Trebinje, Vrgorčani u Ljubuški, a Neretvani idu prema Čapljini i Mostaru. Ne kupuje se samo roba široke potrošnje, nego se u Hercegovinu odlazi i na liječničke preglede, gdje se za tristotinjak kuna može napraviti kompletan kardiološki pregled, ultrazvuk srca i ergometrija.
ODLAZAK NA SERVIS
- Dalmatinci su naši stalni mušterije. Kod nas uglavnom kupuju pivo i suhomesnate proizvode, zatim sir i konzervirane proizvode onih proizvođača koji se ne mogu naći u hrvatskim trgovinama, kažu nam u jednom trgovačkom centru nedaleko od granice gdje svakodnevno dolaze kupci iz Hrvatske.
Ipak, otkako je nastupila korona-kriza broj kupaca iz Hrvatske se osuo. Nešto je živnuo promet unatrag mjesec dana, ali u ožujku, travnju i svibnju nije bilo ništa posla - govori nam prodavačica.
Osim prehrambenih potrepština i goriva, hrvatski državljani u BiH kupuju i lijekove, poglavito one koji se kod nas ne mogu nabaviti bez recepta, a u Hercegovini su jeftiniji i mogu se bez ikakvih problema kupiti. Lijekovi za svakodnevnu upotrebu, primjerice sprejevi za nos i analgetici, paracetamol i ibuprofen su tridesetak posto jeftiniji. Mnogi granicu prelaze biciklom, posebno kada se ide kupovati lijekove.
U BiH se odlazi i automehaničarima kada treba popraviti automobil, a često se preko granice kupuju i autodijelovi, posebno automobilske gume. Otkako je zavrućilo u Hercegovini se može uraditi i servis autoklime te izmjena plina, koja košta 20 KM-a (80 kuna), što je itekako povoljnije u odnosu na cijene u Hrvatskoj. A u Hercegovinu se ide i po cigarete, gdje se na jednoj šteki može uštedjeti i do 50 kuna, isto koliko i na spremniku eurosupera 95, koji se najčešće tankira s druge strane granice.
Zanimljivo je da se sve češće u Hercegovinu ide i po rezani duhan te brojni Dalmatinci u kućnoj radinosti motaju cigarete. Tako se na rezanom duhanu po kilogramu može uštedjeti i do 60 kuna. Dobre uštede hrvatski državljani naprave i kupovinom piva i mineralne vode. Naime, gajba piva košta osamdesetak kuna, a mineralne tridesetak kuna što je značajno jeftinije negoli u Hrvatskoj.
NEMA OTKAZIVANJA
Hrvatski državljani u Hercegovini prave i svadbe ili pak idu kod frizera jer je frizura jeftinija 30 posto u odnosu na cijene po frizerskim salonima u Dalmaciji. Međutim, svadbe su posljednjih dana veliki problem jer su zbog korone pooštreni epidemiološki uvjeti održavanja pirova, a drugi još i veći problem je prelazak gostiju preko granice. Za svadbenu stolicu u Hercegovini tako će se izdvojiti od 160 do najviše 200 kuna, uz pristojan meni (francuska salata, rižot, pašticada, uštipci, janjetina, miješana salata).
Ipak, mladenci s kojima smo razgovarali još ne otkazuju zakazane termine u tamošnjih svadbenim salonima u Ljubuškom i Čapljini nadajući se da će korona-kriza proći.
Ono što Dalmatince privlači u Hercegovinu jest i povrat PDV-a prilikom povratka na granicu. Jedini uvjet je da kupljena roba mora izaći iz Bosne i Hercegovine.
Kad završe s kupovinom i plate na blagajni hrvatskim državljanima se ispunjavaju obrasci s kojima oni idu na granicu. Na granici im carinici pregledavaju robu i ovjeravaju obrasce, a oni kod prodavača moraju doći u roku od tri mjeseca kako bi dobili povrat od 17 posto PDV-a, pojašnjavaju nam trgovci.
Prema statističkim podacima pandemija koronavirusa prepolovila je potrošnju stranih državljana u BiH od čega se većina odnosi upravo na šoping u pograničnim područjima.
Pratite Livno Online na Facebooku, Twitteru, Instagramu ili Youtube-u
Ne propustite
-
Političari sebi povećali plaće za 500 KM, a ručaju za 8,50 KM, juneći odrezak plaćaju 4 KM!
-
Čović: Bošnjake ne možemo spriječiti da nametnu šest Hrvata u Dom naroda FBiH, ako to učine čeka nas još veća kriza
-
Izetbegović: Povećanje plaća političarima nije se moglo izbjeći, povećat će se i vojnicima, policajcima i ostalim državnim službenicima
-
Buknulo crno tržište nafte u BiH: Može se kupiti čak za 1 KM jeftinije
-
Prijevoznici gase kamione na 10 dana!? 'Kad ne bude hrane i lijekova vlasti će se zamisliti'
-
Seksualno zlostavljao unuku, nevjesta ga prijavila pa isti dan pobjegao iz Banjaluke u Hrvatsku: "Ja volim djecu"
-
Uhićen bivši policijski komesar zbog ugrožavanja sigurnosti ministra Vidovića i policajaca
-
"Sada želim raskomadati BiH tako da uđe u Europsku uniju"
Najnovije
-
Predložen zakon o uspostavi registra o osobama osuđenim za seksualno zlostavljanje djece
-
Građani u BiH se ne žale na rast cijena
-
Radite li ove pogreške pri punjenju mobitela? Skraćujete mu vijek trajanja
-
Nova cjepiva za omikron mogla bi povećati zaštitu kao boosteri
-
Važno je piti vodu po vrućini, ali pazite da ne pretjerate! Može biti jako opasno
-
Hrvatska u Schengenu i što to znači za Bosnu i Hercegovinu?
-
Javni poziv nevladinim organizacijama za prijavu prijedloga projekata
-
Potrošačka košarica u godinu dana skuplja 575 KM