Zamjenici predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Dragan Čović i Bakir Izetbegović sastali su se u ponedjeljak navečer u Zagrebu s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Andrejem Plenkovićem, a jedna od tema je bila i izmjena Izbornog zakona BiH.

Čović je nakon sastanka rekao kako s Izetbegovićem i dalje ima različite poglede oko toga kako to raditi, kojom dinamikom, ali kako je potrebno razgovarati.

Čović je u izjavi za medije nakon sastanka u Banskim dvorima u Zagrebu istaknuo kako su imali jako ugodan razgovor s Plenkovićem, a razgovaralo se o suradnji između BiH i Hrvatske. Zahvalio je Plenkoviću i Republici Hrvatskoj, kako je kazao, na pomoći u traženju zajedničkog europskog puta.

- Naravno da smo ga informirali o našim odnosima u BiH, predstojećim lokalnim izborima, o izbornom zakonodavstvu, s obzirom da smo prije par mjeseci potpisali sporazum oko Mostara, i drugi sporazum, da ćemo od devetog do 12 mjeseca ove godine završiti naše dogovore oko izbornog zakonodavstva - rekao je Čović, prenosi Avaz.

- Naravno da imamo i dalje različite poglede oko toga kako to raditi, kojom dinamikom. Ja sam inzistirao na tome da se držimo sporazuma koji smo zajedno potpisali, čiji su svjedoci bili brojni predstavnici međunarodnih institucija u BiH, rekao je Čović.

Upitan i za temu imenovanja direktora Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (OSA), Čović je ponovio svoje stavove kako ne prihvaća mogućnost, kako je rekao, "po modelu kako je to netko zamislio", odnosno ne prihvaća imenovanje sadašnjeg direktora OSA-e, iz više razloga.

- Jedan je što imamo sporne formalne uvjete koji su javno osporavani već par godina, i, s druge strane, profesionalnost osoblja koje danas vodi tu službu. Prijedlog koji je došao uopće u razmatranje nije sadržavao kapacitet hrvatskog predstavnika - rekao je Čović.

Dodao je kako je potrebno sjesti, dogovoriti se, kako bi se išlo u bilo kakvu proceduru.

Na pitanje na koji način planira približiti stavove s Izetbegovićem, kada je riječ o izbornom zakonu, Čović je odgovorio:

- Osnova su bili ovi sporazumi koje smo potpisali posljednjih dana, zadnji sporazum je definirao i rokove i način što trebamo raditi do kraja godine kako bi iduće godine u parlamentu to pokušali svi usuglasiti. Jedan od načina je i ovo, razgovarati.

Na kraju je kazao kako je potrebo shvatiti da je opasno najmalobrojniji narod dovesti u poziciju manjine, a to bi, prema njegovim riječima, značilo put ka trajnom nefunkcioniranju BiH.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok