• Short title article: Refundacije od ožujka?

Svi članovi Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije Bosne i Hercegovine (ESV FBiH) - poslodavci, sindikati i entitetska vlada su nakon današnje sjednice priopćili da su na tragu rješenja za rast minimalne plaće sa 619 na 1.000 KM.

Predsjednik ESV-a Safudin Čengić je izjavio da su sve tri delegacije dale maksimalan doprinos da se dođe do zajedničkog rješenja koje je prihvatljivo svima. "Jedino korektnim dijalogom između socijalnih partnera možemo doći do najboljih rješenja i ovo je dokaz da ESV može biti partner Vladi FBiH u donošenju najboljih rješenja. Nadam se da ćemo ovako i dalje raditi i donositi propise koji su u interesu sva tri partnera", dodaje Čengić.

Predsjednik Udruženje poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović je ukazao o kojem rješenju je riječ, a koje su svi ocijenili kao optimalnim. "Na tragu smo nekog optimalnog rješenje i sasvim sam siguran da neće svi biti zadovoljni. Ovo je dobra osnova da se ublaže negativne posljedice rast minimalne plaće. Nema potreba da govorimo o detaljima. Za plaće manje od 1.000 KM je prihvaćen naš prijedlog o oslobađanju u iznosu od 450 KM. Htjeli smo objektivizirati detalje", rekao je Smailbegović.

Predstavnik Saveza samostalnih sindikata (SSS) Bosne i Hercegovine smatra da je Vlada na današnjoj sjednici bila izuzetno susretljiva poslodavcima. "SSS je od donošenja uredbe o minimalnoj plaći zadovoljan povijesnim korakom vlade i nismo to krili. Iako je vlada najavila mjere, nekada nam nije jasno zašto je mjesec dana proteklo u atmosferi i nekorektnim dijalogom koji se vodio preko medija i društvenih mreža. Drago mi je da smo došli do rješenja koje je zadovoljilo i poslodavce. Vlada je bila izuzetno susretljiva poslodavcima u želji da zaštiti radna mjesta i poslodavce", ocijenio je.

 Prema njegovim riječima, želja i interes Sindikata je da sačuvaju radno mjesta, kao i to da radnik ima dostojanstvenu plaću. Najavio je da će se boriti za nastavak rasta minimalne plaće. Premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP) je detaljnije govorio o tome koju vrstu pomoći će dobiti poslodavci usljed rast minimalne plaće, napomenuvši da te mjere pomoći nisu fiskalna reforma, već pretpostavka za tu reformu, piše Klix.ba.

"Prošli smo kroz dvije uredbe i jedna je bila prilično tehnička i nije bilo potrebe da previše raspravljamo - uvodimo poslodavcima, koji povećaju plaću za one koji već imaju 1.000 KM i više, da dio do 450 KM bude neoporezivo. Ključ je pitanje odluka refundacije sredstava. Prošli smo kroz sve uredbe i možda je značajno napomenuti da smo inzistirali da uredba, koja je nazvana financijska pomoć poslodavcima, na tragu uredbe iz prošle godine jer smo ovdje napravili distinkciju da su tu i plaće iznad platnog razreda od 1.000 KM", kazao je.

Kako je ukazao, dogovorili su da ova uredba vrijedi do 31. srpnja ove godine, računajući na to da će uspjeti ući u fazu smanjivanja doprinosa, posebno u dijelu koji je teret na poslodavaca.

Pročitajte još: Vlade FBiH i RS-a će najviše profitirati od povećanja minimalne plaće

Govoreći o kriterijima za pomoć poslodavcima čiji su radnici ranije imali minimalnu plaću nižu od 1.000 KM, istakao je da firma mora imati identifikacijski broj i da do 31. prosinca nije bilo poreznih dugova i dugova na ime doprinosa. Uvjerava da će sve biti, kako je izjavio, automatski regulirano, tj. da poslodavci neće morati podnositi zahtjev za dobijanje ove pomoći, i to na osnovu podataka Porezne uprave FBiH.

Pročitajte još: Povećava se plaća državnim službenicima i namještenicima

"Svi koji imaju to pravo, dobit će ga. Do kraja veljače nije realno da se isplati refundacija, a moguće je da to bude polovinom ožujka", dodaje. Kako je kazao, pravo na refundaciju će imati poslodavci čija je dobit bila manja od 6.500 KM po radniku.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok