- Podigao sam 2006. kunski kredit s klauzulom u švicarskim francima u jednoj banci i nakon nekog vremena banka mi je počela povećavati mjesečnu ratu zbog rasta tečaja franka u odnosu na kunu, ali istovremeno je povećavala i kamatu, što je također utjecalo na rast anuiteta.

Tužio sam banku zbog povrede Zakona o obveznim odnosima i nepravomoćnom odlukom presuđeno je kako je banka nezakonito povećavala anuitet na osnovi promjene tečaja, kao i da je nezakonito povećavala kamatne stope. Nepravomoćno je banci presuđeno da se prekine takvo postupanje, kao i da se otklone štetne posljedice takvog postupanja, odnosno da mi se isplati odšteta - kazao nam je u srijedu Tomislav Borković iz Vinkovaca povodom nepravomoćne presude u njegovu parničenju s bankom.

Borković nam je rekao kako zbog činjenice da je riječ o nepravomoćnoj presudi, ne može kazati o kojoj se banci radi, kao ni druge detalje vezane za njegov kredit. Naime, zanimalo nas je tvrdi li se u presudi da banka uopće nije smjela korigirati anuitet sukladno promjeni tečaja i je li uopće smjela mijenjati kamatnu stopu ili se radi o tome da je na neki način banka prekoračila dio prava koje je imala po tom pitanju.

Radi zaštite vlastitih interesa u postupku, naš sugovornik nije smio izaći u javnost s tim detaljima, ali je izrazio nadu kako će se i drugostupanjski postupak okončati u njegovu korist.

- Nadam se da ću tako pronaći pravdu za sebe, a to će svakako imati utjecaja i na ostale ljude koji su se našli u sličnim problemima da pokrenu individualne tužbe za naknadu štete i druga obeštećenja - rekao nam je Vinkovčanin.

Goran Aleksić, pravnik Udruge “Franak”, kazao nam je kako nepravomoćna presuda u korist Tomislava Borkovića ulijeva optimizam i nadu da će i ostali privatni postupci zbog kredita vezanih uz “švicarce” imati sličan scenarij.

- Ne možemo komentirati presudu, ali prema informacijama koje smo dobili od gospodina Borkovića, u konkretnome slučaju utvrđeno je protupravno ponašanje banke tijekom otplate kredita u primjeni valutne klauzule u švicarskim francima i primjeni višekratnog povećanja kamatne stope. Sud je naložio prekid takvog postupanja, te otklanjanje štetnih posljedica, odnosno naknada štete tužitelju. Ta presuda upravo potvrđuje tvrdnje naše udruge da je tumačenje Ministarstva financija kojim se bankama omogućuje da samostalno određuju fiksnu maržu, odnosno veličinu kamate u postojećim kreditima, protuzakonito i nema nikakvu pravnu vrijednost - istaknuo je Aleksić.

Slobodna Dalmacija

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok