Nakon što je Europska unija najavila mogućnost uvođenja novih sankcija Rusiji zbog njezine uloge u sukobima u Ukrajini, iz Moskve stižu naznake kakav bi odgovor Kremlj mogao dati uvede li Bruxelles strože mjere protiv ruske ekonomije.

Prema informacijama uglednog Independenta, ruski bi udar mogao biti usmjeren na zračne prijevoznike, odnosno Moskva razmatra mogućnost da u potpunosti zabrani prelete svih zapadnih avioprijevoznika kroz svoj zračni prostor. Bio bi to, kako Rusi kažu, 'asimetrični' odgovor na najavu novih europskih sankcija.

Ruski premijer Dmitrij Medvedev EU sankcije, o kojima bi 28 država članica odluku trebalo donijeti za koji dan, nazvao je 'glupima', a Zapad je optužio da namjerno želi našteti ruskom gospodarstvu.

Kazao je da će se njegova država pokušati okrenuti vlastitoj proizvodnji, čime bi u manjoj mjeri bila ovisna o uvoznim proizvodima, a jedna od prvih mjera u tom smjeru je i spomenuta zabrana prometovanja zapadnim aviokompanijama, čime bi se veliki tržišni kolač otvorio domaćim ruskim prijevoznicima. Doduše, letovi aviona koji dolaze iz 'prijateljskih država' i dalje bi bili dopušteni.

'Ako zapadni prijevoznici budu prisiljeni zaobilaziti naš zračni prostor, to bi mnoge od njih moglo odvesti u bankrot. Mislim da to ne bi bilo dobro. Nadam se da će to i naši partneri shvatiti u nekom trenutku', rekao je Medvedev u razgovoru za ruski dnevni list Vedomosti.

'Rusija je dosad imala previše strpljenja i trebala se odlučnije suprotstaviti američkim i europskim potezima. Budu li se nove sankcije odnosile na energetski sektor i budu li uvedene dodatne restrikcije za ruski financijski sektor, morat ćemo odgovoriti asimetrično', dodao je.

Inače, države članice EU odgodile su u ponedjeljak usvajanje novog paketa sankcija jer neke članice žele raspraviti moguću suspenziju sankcija ako prekid vatre u Ukrajini potraje, kazali su diplomati.

Veleposlanici država članica razmotrit će na poslijepodnevnom sastanku treba li sankcije, načelno dogovorene u petak, prvo provesti i tada suspendirati ako primirje potraje ili ih u ovoj fazi uopće ne treba aktivirati, kazali su.

Sankcije bi trebale stupiti na snagu u utorak objavom u službenom glasilu EU, no sve države članice ne slažu se s time, rekao je diplomatski izvor.

Sankcije bi trebale ograničiti pristup tržištima kapitala za velike ruske naftne kompanije Rosnjeft i Transnjeft, kao i naftne poslove Gazproma.

Jačaju također mjere usvojene potkraj srpnja koje se odnose na prodaju opreme koja se može koristiti u civilne i vojne svrhe te osjetljivu tehnologiju u energetskom sektoru.

Putin i Porošenko dogovorili nastavak dijaloga

Ruski predsjednik Vladimir Putin i ukrajinski predsjednik Petro Porošenko dogovorili su u ponedjeljak u telefonskom razgovoru da će nastaviti dijalog kako bi se prekinuo sukob na istoku Ukrajine, objavio je Kremlj.

Putin i Porošenko razgovarali su o "mjerama za mirno rješenje situacije na jugoistoku Ukrajine" i "dijalog će se nastaviti", navodi se u priopćenju, bez daljnjih pojedinosti.

U međuvremenu, proruski pobunjenici na istoku Ukrajine oslobodili su gotovo 650 zarobljenika, rekao je jedan izvor iz ukrajinske vlade.

Pobunjenici su oslobodili 648 ljudi, rekao je neimenovani izvor, dodajući da bi još više od 500 ljudi uskoro trebalo biti oslobođeno.

Glasnogovornik ukrajinske vojske rekao je ranije da su pobunjenici od petka oslobodili 20 zarobljenih vojnika.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok