- Detalji
-
Ponedjeljak, 01 Studeni 2021 11:37

Zadnjih sedam godina, od 2015. do 2021. bit će najvjerojatnije najtoplije dosad, objavila je u nedjelju Svjetska meteorološka organizacija (WMO), upozorivši da planet stupa na "nepoznat teren".
Godišnje izvješće o stanju klime "otkriva da se naš planet mijenja pred našim očima", komentirao je UN-ov glavni tajnik Antonio Guterres.
"Od oceanskih dubina do vrhova planina, pod neumoljivim djelovanjem otapanja ledenjaka i ekstremnih meteoroloških pojava na čitavom planetu, ekosustavi i populacije planeta nestaju".
Konferencija o klimi COP26 koja je počela u nedjelju u Glasgowu i trajat će dva tjedna, treba biti "prekretnica za čovječanstvo i za planet", dodao je u priopćenju.
U prvih devet mjeseci 2021. prosječna temperatura je porasla oko 1,09 Celzijevih stupnjeva u odnosu na predindustrijsko razdoblje.
Zbog utjecaja fenomena Niñe koji je početkom godine snizio temperaturu, ova godina neće potući rekord, ali će "najvjerojatnije" ipak biti između petog i sedmog mjesta.
Tako bi proteklih sedam godina još jednom bile najtoplije dosad. Najtoplija je i dalje 2016.
Porast prosječne temperature u posljednjih 20 godina (2002. - 2021.) prvi put premašuje simboličan prag od +1 Celzijeva stupnja od sredine 19. stoljeća kad su se ljudi počeli koristiti fosilnim gorivima na industrijskoj razini.
"Činjenica da je prosjek u posljednjih dvadeset godina premašio +1 Celzijev stupanj utjecat će na razmišljanje sudionika COP26 koji nastoje zadržati porast temperature u granicama utvrđenim Pariškim dogovorom", komentirao je Stephen Belcher, znanstvenik britanske meteorološke službe koji je sudjelovao u pripremi izvješća.
Glavna zadaća Pariškog dogovora je smanjiti ispuštanje stakleničkih plinova kako bi se globalno zagrijavanje ograničilo na temperature znatno ispod +2 Celzijeva stupnja u odnosu na predindustrijsko razdoblje, a bude li moguće i na +1,5 Celzijevih stupnjeva.
No uz sadašnje trendove, UN-ovi stručnjaci za klimu upozorili su da bi se granica +1,5 Celzijevih stupnjeva mogla doseći oko 2030.
Samo u 2021. svijet su zahvatile ekstremne vremenske prilike, toplinski valovi u Sjevernoj Americi i južnoj Europi, razorni požari u Kanadi i u Sibiru, ledeni val u središtu Sjedinjenih Država, jake oborine u Kini i na zapadu Europe te suša koja je prouzročila glad na Madagaskaru. (Hina)
Ne propustite
-
U pucnjavi u osnovnoj školi poginulo 14 učenika i učitelj
-
Dr. Eduard Vrdoljak: Rak je danas izlječiva bolest
-
Muškarac zadavio partnericu, pa umro od infarkta dok je kopao njen grob u dvorištu njihove kuće
-
Rat će završiti do kraja godine, Putin je ozbiljno bolestan
-
Predsjednik Milanović razgovarao s predstavnicima Livanjske zajednice Zagreb
-
Austrijske lokalne vlasti uklonile hrvatski grb sa spomenika u Bleiburgu
-
Britanski ministar obrane: Putin bi narednih dana mogao objaviti treći svjetski rat
-
Papa Franjo poručio svekrvama: "Pripazite na svoj jezik"
Najnovije
-
Mnogima neće biti svejedno: Vakula otkrio kakvo nas ljeto očekuje nakon zahlađenja ovog vikenda
-
13-godišnjak iz Srbije osumnjičen za lažne dojave o bombama
-
Ušetao na zabavu s puškom i pucao u goste: Žena izvadila pištolj i ubila ga
-
Cvitanović pozvao Schmidta da nametne odluku i provede presudu Ustavnog suda po apelaciji Bože Ljubića
-
Dobar moler, zidar, bravar ili drugi zanatlija može zaraditi i tri doktorske plaće
-
Smanjenje samo CO2 neće zauzdati ekstremno globalno zagrijavanje
-
Profesionalni vozači iz BiH masovno odlaze u EU
-
Scholz poručio Rusiji: Nećete diktirati uvjete za mir u Ukrajini