- Detalji
-
Utorak, 07 Prosinac 2021 11:42

Kvaliteta zraka u europskim gradovima poboljšana je u proteklih 20 godina, a posebno u 2020. godini zbog pandemije covida 19, ali razina zagađenja još ugrožava zdravlje većine njihovih stanovnika, upozorila je Europska agencija za okoliš.
Zagađeni zrak najveća je prijetnja u okolišu za zdravlje ljudi i fine čestice izazvale su 2019. godine čak 307 tisuća smrtnih slučajeva u Europskoj uniji, iako je ta brojka manja za tri posto nego 2005. godine, utvrdila je EEA. Oko 97 posto urbanog stanovništva u EU bilo je 2019. godine izloženo višoj razini finih čestica u zraku no što Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje u smjernicama, a njih 94 posto bilo je izloženo višoj razini dušičnog oksida. Izloženost zagađenom zraku povezana je s rakom pluća, kardiovaskularnim bolestima i astmom, napominje Reuters.
Provizorni podaci za 2020. godinu još nisu u potpunosti provjereni, a pokazuju kakvo-takvo poboljšanje, vjerojatno zbog vremenskih prilika i mjera zatvaranja u pandemiji covida 19 koje su privremeno ograničile industrijske aktivnosti i promet, utvrdila je EEA. U svim zemljama EU-a ali i u drugim europskim zemljama, uključujući Tursku i Kosovo, 95 posto stanica za praćenje kvalitete zraka registriralo je 2019. višu koncentraciju finih čestica no što preporučuju smjernice WHO-a.
U 2020. godini opasno visoku koncentraciju zabilježilo je njih 92 posto. Dušikov dioksid zabilježilo je u pretpandemijskoj 2019. godini 79 posto stanica, a prošle godine 71 posto. Izvori su finih čestica promet, industrija, a u središnjoj i istočnoj Europi povezane su i s izgaranjem krutog goriva koje se koristi za grijanje domova. Bosna, Turska, Poljska i Bugarska spadaju među zemlje s najvišom razinom tih čestica, utvrdila je europska agencija.
Najvišu razinu dušikovog dioksida, čiji je glavni izvor cestovni promet, bilježile su pak Njemačka i Luksemburg. EEA u izvješću ističe i veliku razliku između WHO-ovih limita, koji su ove godine postroženi, nakon revizije znanstvenih dokaza o utjecaju zagađenog zraka na zdravlje ljudi, i osjetno blažih limita u EU.
Samo jedan posto stanica za praćenje kvalitete zraka registrirao je u 2020. godini višu razinu finih čestica i dušikovog dioksida no što WHO preporučuje u smjernicama. Bruxelles je najavio izmjenu standarda kvalitete zraka u 2022. godini kako bi ih uskladio s onima WHO-a, napominje Reuters. (Hina)
Pratite Livno Online na Facebooku, Twitteru, Instagramu ili Youtube-u
Ne propustite
-
Supruga iz pakla godinama tukla muža, zatvarala ga i uzimala mu plaću
-
Ljeto nam počinje s novim valom korone, stručnjaci traže uvođenje mjera ograničenja
-
Muškarca ugrizao poskok kojeg je hvatao, zatim ga je poveo sa sobom u hitnu
-
Stigli nalazi obdukcije tijela Mateja Periša
-
Marija otišla u Švedsku i vratila se za mjesec dana, evo što je najviše šokiralo
-
Predstavljena knjiga ‘Kako je operirala Udba‘, priča o navodnom atentatu na Tita
-
Gates: 'Svijet će pogoditi puno opasnija pandemija od Covida. Evo što hitno treba napraviti'
-
Ovo je jezivi e-mail koji su jutros dobile škole: Prerezao sam joj grkljan, imam mnogo oružja, odnijet ću živote
Najnovije
-
Priznanja Općine Tomislavgrad KBC-u Split i Udruzi dijabetičara Krug
-
Buknulo crno tržište nafte u BiH: Može se kupiti čak za 1 KM jeftinije
-
Pavić d.o.o. Livno zapošljava dva djelatnika
-
Hrvatska granična policija pooštrava mjere pri ulasku, kazne vrtoglave
-
U četvrtak 16.sjednica Gradskog vijeća Livna
-
Svjetski trend - mono slastice u našem gradu
-
Svakoj livanjskoj obitelji jedan besplatan primjerak zbornika Pro populo
-
Pred bh. građanima jedno je od najtoplijih ljeta