• Short title article: Najgore nije prošlo

Maleni otok Union, dio karipskog otočja - države Sveti Vincent i Grenadini - posve je poharan uraganom Beryl.

Praktično su svi stanovnici, njih oko 3 tisuće, postali beskućnici. Jedna je osoba poginula, što uz po troje mrtvih u Grenadi i Venezueli, daje trenutačni broj od 7 smrtno stradalih u snažnom uraganu

Beryl, koji je u ponedjeljak navečer privremeno podignut na "potencijalno katastrofalnu" kategoriju 5 - najvišu razinu - od tada je malo oslabio, rekao je američki Nacionalni centar za uragane (NHC) u utorak poslijepodne.

S maksimalnim vjetrovima od 250 kilometara na sat, Beryl je sada ponovno u kategoriji 4, premda je malo ispod praga od 251 km/h za kategoriju 5, prema NHC-u.

Beryl je u ponedjeljak ujutro zahvatio kopno na jugoistočnom karipskom otoku Carriacou, koji je dio Grenade, kao uragan 4. kategorije.

Oluja je opustošila grenadske otoke Carriacou i Petite Martinique, uništavajući kuće i prekidajući električne i komunikacijske vodove.

Obilnim kišama i jakim vjetrovima pogođene su susjedne otočne države, među kojima su i države Sveti Vincent i Grenadini te Sveta Lucija.

Oluja je posebno teško pogodila državu Sveti Vincent i Grenadine, rekao je premijer Ralph Gonsalves.

- Uragan je došao i prošao, a za sobom je ostavio golemo razaranje, rekao je. Na jednom otoku u Grenadinskom arhipelagu, otoku Unionu, 90 posto domova "teško je oštećeno ili uništeno", dodao je.

- Preživjela sam zatvorena u WC-u jer je njegov krov od betona. To me spasilo jer je sve drugo ostalo otvoreno, to je bila teška bitka koja je trajala 4 sata, rekla je Sharon Deroche, stanovnica Saint Vincenta & Grenadinesa.

- Znate one filmove kada je sve poharano? Tako je sad na našem Unionu. Sve je jedan veliki nered. Teško nam je i misliti o tome, teško je to bilo gledati. Ni svojiim neprijateljima ne želim ovakvo razaranje, baš je gadno, kaže Seymour Laborde, stanovnik Saint Vincenta & Grenadinesa.

Glasnogovornik Stephané Dujarric rekao je novinarima u New Yorku da će sedam agencija sa sjedištem u Grenadi i devet u Svetom Vincentu i Grenadinima "biti pojačano dodatnim timovima UN-a za hitne slučajeve sljedećih dana".

- Logistika će biti otežana, s obzirom na raspršenost otoka, oštećenu infrastrukturu i ograničenu dostupnost, rekao je.

Najgore možda još nije gotovo jer se očekuje da će Beryl donijeti "po život opasne vjetrove i olujne valove na Jamajku u srijedu i na Kajmanske otoke u srijedu navečer i u četvrtak", prema najnovijem upozorenju NHC-a.

- Ako živite u nizinskom području, koje je na udaru uragana i pogodno za poplave i odrone zemlje, ili ako živite u blizini riječnih obala, pozivam vas da se evakuirate u skloništa ili na sigurnija područja, kazao je Andrew Holness, premijer Jamajke. 

Očekuje se da će do vikenda Beryl stići i do obala američkog Teksasa. Nikada tako rano u godini nije zabilježeno nastajanje tako snažnog uragana. Stručnjaci kažu da je i to djelomično rezultat ljudskog utjecaja na klimu, ali i dokaz da od klimatskih promjena najviše stradavaju slabije razvijene zemlje, koje su pak najmanje pridonijele ubrzavanju globalnog zagrijavanja.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok