Na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća Livna, održanoj 27.svibnja 2024.godine vijećnici su odbili dati suglasnost za dodjelu koncesije na planini Golija.
Suglasnost je zatražila Vlada HB županije, putem resornog ministarstva gospodarstva HB županije. Sve to na temelju Zakona o koncesijama HBŽ koji kaže da je za dodjelu koncesije potrebna suglasnost lokalnog vijeća.
Kako smo već ranije pisali koncesiju je zatražila tvrtka GET Wind Livno d.o.o. Livno. Ova tvrtka je u vlasništvu dviju tvrtki. Tvrtke GET Holding d.o.o. Livno i tvrtke Aspiravi International iz Belgije. Istaknimo da je Vlada HB županije 10-postotni vlasnik GET Holdinga, dok je drugi vlasnik Zero Emission AG iz Švicarske.
Mještani župe Ljubunčić pokrenuli su peticiju protiv izgradnje vjetroparka na Goliji i prikupili su oko 900 potpisa.
Pročitajte još: Pokrenuta peticija protiv dodjele koncesije i izgradnje planirane vjetroelektrane "Golija"
Osim što su vijećnici odbili dati suglasnost donijeli su niz zaključaka koje će budući koncesionari morati ispoštovati.
Ali krenimo od prvog zaključka kojim se traži da se izvan snage stavi Prostorni plan HB županije koji je usvojen u srpnju 2023.godine. Razlog za podnošenje inicijative prema Skupštini HBŽ je činjenica da nije provedena javna rasprava o uloženim amandmanima.
Napomenimo da su na konačni prijedlog Prostornog plana HBŽ uloženi amandmani od strane zastupnika Mladena Šarića, (predsjednika kluba zastupnika HDZ 1990 u Skupštini HBŽ) koji je tražio da se u Prostorni plan HBŽ uvrsti i vjetropark na Goliji (također traženo je uvrštavanje dalekovoda od lokacije vjetroparka Široka Draga do spojne točke) što je na koncu i usvojeno s 15 glasova ZA, 6 SUZDRAŽANIH i 2 PROTIV. Kako su nam objasnili nekadašnji zastupnici u Skupštini HB županije ulaganje amandmana prilikom glasanja nije sukladno poslovniku o radu Skupštine. Amandmane je potrebno dostaviti rukovodstvu Skupštine bar tri dana prije održavanje sjednice kako bi se o njima raspravljalo, što vladajuća većina predvođena HNP-om i HDZ 1990 nije ispoštovala.
Pročitajte još: Hoće li biti dana suglasnost za vjetroelektranu na Goliji? Mještani prikupili 900 potpisa protiv koncesije
Drugi zaključak Gradskog vijeća je povlačenje svih suglasnosti na koncesije u posljednjih pet godina gdje nisu uplaćene koncesijske naknade. Također, dok se ne izmjeni postojeći Zakon o koncesijama HB županije Gradsko vijeće Livna neće dati niti jednu suglasnost za koncesije.
Također, usvojen je zaključak o plaćanju dodatne novčane naknade u proračun Grada Livna za svaki MW instalirane energije iz obnovljivih izvora (vjetropark/solarni park). Tako bi budući koncesionari, ukoliko žele suglasnost Gradskog vijeća za dodjelu koncesije, trebali plaćati 6 000 maraka godišnje za svaki MW instalirane energije kada su u pitanju vjetroparkovi, odnosno 2 700 maraka kada su u pitanju solarni parkovi. Ovi iznosi bi se korigirali na godišnjoj razini ovisno o visini inflacije. Dodatno, budući korisnik koncesije bi trebao plaćati i 3,80 maraka za svaki MW proizvedene električne energije (uvećano svake godine za godišnju stopu inflacije), a novčana sredstva bi se ulagala u lokalnu zajednicu. Za solarne parkove taj bi iznos bio 2,51 marku uvećano za godišnju stopu inflacije. Ukoliko vjetropark ili solarni park ne proizvodi električnu energiju ili je proizvodi u smanjenom kapacitetu koncesionar je dužan platiti 10 000 maraka godišnje po MW instalirane energije kada je u pitanju vjetropark, odnosno 4 000 maraka za solarni park.
Zatraženo je i održavanje neformalne javne rasprave o koncesijskim područjima na Kruzima i Vagnju.
Prostornim planom HB županije na području Livna je predviđena izgradnja 13 energetskih parkova (solara I vjetroparkova).
Mještani župe Ljubunčić nisu jedini koji su se usprotivili izgradnji vjetroparka u svojoj lokalnoj zajednici.
U susjednoj općini Tomislavgrad sredinom svibnja je održana javna prezentacija Nacrta prostornog plana Općine Tomislavgrad, za razdoblje 2017.-2037. godina, i okupila je u Kazagincu brojne mještane cijelog buškoblatskog i zavelimskoga kraja, od Grabovice, Bukove Gore, Kazaginca, Mijakova Polja, Zaljuti, Rošnjača, Vranjača, Vinice, Pasiči, Renića, Liskovače, do susjednog Aržana.
Pročitajte još: Mještani buškoblatskog i zavelimskoga kraja protiv vjetrenjača, solara i dalekovoda. Zaštitimo naš kraj
Pokrenuto je potpisivanje peticije za proglašenje cijelog Zavelima zaštićenim krajolikom, kao i da se pokrene izmjena Odluke Općinskog vijeća Tomislavgrada o uvjetima, lokacijama i naknadama za izgradnju vjetroelektrana i solara, te izbacivanje lokacija za vjetroelektrane VE Vinica (K.O. Vinica), VE Liskovača (K.O. Korita) i VE Široka Draga (K.O. Liskovača), solarne elektrane na Tušnici iznad Prisoja iz prijedloga prostornog plana, kao i odbacivanje planiranog dalekovoda Liskovača - Mijakovo Polje – Vinica - Posušje.
Zakon o koncesijama HB županije potrebno je mijenjati o čemu smo već pisali i ranije, a Prostorni plan HB županije također treba izmjene uvažavajući mišljenja I interese lokalnih zajednica.