- Detalji
-
Ponedjeljak, 07 Ožujak 2022 09:18

Stati na vagu i suočiti se s brojkom koja pokazuje kilograme prvi je korak u borbi sa gojaznošću, koja poprima pandemijske razmjere, upozoravaju ljekari, koji su primijetili da ova bolest ne zaobilazi ni naše područje, pišu Nezavisne novine.
Na vagu u ordinaciji dr Marine Jotić Ivanović, koja je povodom obilježavanja 4. ožujka, Svjetskog dana borbe protiv gojaznosti, u dobojskom Domu zdravlja bila na raspolaganju pacijentima, prvi je stao tridesettrogodišnji snimatelj TV K3 Slobodan Čakarević, kojem je ista pokazala 83,3 kg.
Osim težine izmjerila je i postotak mišićne mase, masti i vode u njegovu tijelu.
"Najviše sam do sada imao 88 kg. Rezultati me nisu iznenadili s obzirom na to da sam u posljednjih mjesec i pol do dva počeo voditi račina o ishrani. Primijetio sam da sam trom, da sam sporiji, da ne funkcioniram kako treba. Jednostavno, shvatio sam kako moram nešto promijeniti. Uglavnom je to ishrana bez glutena, bez kruha, tjestenine, uveo sam povrće, meso, pahuljice, izbacio kruh, slatkiše, sokove, gazirano, pivo", kaže Čakarević.
Dvostruko starija od njega, Dragica Lukić (66) kazala je kako strogo vodi računa o svojoj ishrani, te da koristi povrće koje uzgaja u svojoj bašti.
"Blendam sebi mrkvu, ciklu, jabuku, smrekine bobice, aroniju i nikad nisam imala problema sa kilogramima. Uvijek su na poslu bili zavidni i ne mogu da vjeruju da je tako (smijeh). Zimi dobijem dva-tri kilograma, ali to je normalno jer se ne krećem, ne radim, nisam tjelesno aktivna. Kad imam volju - radim vježbe, a kad mi se ne da - ne radim", iskrena je Lukićeva.
Gojaznost je bolest, ističe dr Marina Jotić Ivanović, koja ima svoju dijagnozu, ima svoju šifru u šifrarniku bolesti, sve više gojaznih je u zemljama u razvoju kao što je BiH, a od nje obolijevaju i djeca i odrasli.
"Najčešće su to pacijenti koji već boluju od kroničnih bolesti kao što su visok krvni tlak, šećerna bolest, te koji su imali, recimo, srčani ili moždani udar. Ako primijetimo da je pacijent gojazan, nakon što odredimo visinu i težinu pacijenta, i odredimo indeks tjelesne mase, mi naravno uvijek savjetujemo i način ishrane te da bi trebalo da promijeni svoj način života", rekla je Jotić Ivanovićeva.
Ko ne želi da oko struka ima šlauf, ljekari osim pojačane fizičke aktivnosti preporučuju da zaobilaze salame, paštete, kobasice, zatim grickalice, slatkiše te brzu hranu.
Pratite Livno Online na Facebooku, Twitteru, Instagramu ili Youtube-u
Ne propustite
-
Političari sebi povećali plaće za 500 KM, a ručaju za 8,50 KM, juneći odrezak plaćaju 4 KM!
-
Čović: Bošnjake ne možemo spriječiti da nametnu šest Hrvata u Dom naroda FBiH, ako to učine čeka nas još veća kriza
-
Izetbegović: Povećanje plaća političarima nije se moglo izbjeći, povećat će se i vojnicima, policajcima i ostalim državnim službenicima
-
Buknulo crno tržište nafte u BiH: Može se kupiti čak za 1 KM jeftinije
-
Prijevoznici gase kamione na 10 dana!? 'Kad ne bude hrane i lijekova vlasti će se zamisliti'
-
Seksualno zlostavljao unuku, nevjesta ga prijavila pa isti dan pobjegao iz Banjaluke u Hrvatsku: "Ja volim djecu"
-
Uhićen bivši policijski komesar zbog ugrožavanja sigurnosti ministra Vidovića i policajaca
-
"Sada želim raskomadati BiH tako da uđe u Europsku uniju"
Najnovije
-
Predložen zakon o uspostavi registra o osobama osuđenim za seksualno zlostavljanje djece
-
Građani u BiH se ne žale na rast cijena
-
Radite li ove pogreške pri punjenju mobitela? Skraćujete mu vijek trajanja
-
Nova cjepiva za omikron mogla bi povećati zaštitu kao boosteri
-
Važno je piti vodu po vrućini, ali pazite da ne pretjerate! Može biti jako opasno
-
Hrvatska u Schengenu i što to znači za Bosnu i Hercegovinu?
-
Javni poziv nevladinim organizacijama za prijavu prijedloga projekata
-
Potrošačka košarica u godinu dana skuplja 575 KM