• Short title article: Sulude cijene

Cijene čokolade u Bosni i Hercegovini nevjerojatno su skočile. Razlog bi trebao biti poskupljenje cijene kakaa na svjetskom tržištu ali izgleda gotovo nevjerojatno da se za čokoladu sa rižom od 220 grama treba izdvojiti 9,10 KM kako se požalio čitatelj portala televizije N1.

Forbes pak piše kako je čokolada od 80 grama koja je nekada koštala 1,80 KM postala prošlost. Za nju je danas, ovisno o kojem proizvođaču i sastavu je riječ, potrebno izdvojiti od 2,40 KM do 3,60 KM.

Cjenovni maksimum

''Pređemo li granicu Bosne i Hercegovine, situacija je još dramatičnija, u susjednoj Hrvatskoj, Kandi čokolada sa rižom od 300 grama košta nevjerojatnih 8,99 eura, dok je prošle godine ta ista tabla čokolade bila dostupna za oko tri eura. U bosanskohercegovačkim marketima ista čokolada danas košta 6,99 KM'', piše Forbes.

Cijena kakaa, osnovne sirovine za proizvodnju čokolade, dosegnula je svoj 50-godišnji maksimum. Na globalnom tržištu, ovi rastući troškovi direktno su se prelili na potrošače. Kakao, čiji najveći proizvođači dolaze iz zapadne Afrike – Gane i Obale Bjelokosti – postao je skuplji nego ikad. Uzrok tome su prvenstveno nepovoljni klimatski uvjeti, a utjecaj su imali još i ekonomski ciklus i sam čovjek.

Krajem 2023. godine, Zapadna Afrika suočila se s masovnom epidemijom bolesti crne mahune, koja se javlja nakon vlažnih perioda. Ova gljivična bolest može potpuno uništiti usjeve kakaa ukoliko se ne liječi. Iako postoje pesticidi koji mogu kontrolirati širenje bolesti, mnogi uzgajivači kakaa ne mogu ih priuštiti zbog niskih prihoda, a često nemaju ni pristup tim sredstvima. Nakon vlažnog perioda, kada su nastupile suše, uslijedila je nova prijetnja virus natečenih izdanaka kakaa.

Virus

Ovaj virus, koji širi insekt poznat kao “mealybug” javlja se isključivo u Zapadnoj Africi. Zaražena stabla smanjuju prinos za 25 posto u prvoj godini infekcije, a u drugoj godini gubitak može dostići i do 50 posto, pri čemu stabla obično umiru u roku od tri do četiri godine.

Trenutno je više od 200 milijuna stabala kakaa već zaraženo ovim virusom, što dodatno povećava pritisak na globalnu ponudu kakaa.

Cijena kakaa, koja se godinama stabilno kretala oko 2.500 dolara po toni, doživjela je drastičan skok početkom ove godine, oborivši sve dosadašnje rekorde na globalnim tržištima. Sredinom siječnja, cijena jedne tone dostigla je 5.000 dolara, da bi već krajem ožujka probila psihološku granicu od 10.000 dolara.

U razdoblju od samo šest mjeseci njegova cijena je porasla za nevjerojatnih 225 posto.

Čokolada bez kakaa

Nakon rekordnog skoka, uslijedila je faza oscilacija, sa povremenim padovima, ali cijena se trenutno stabilizirala na oko 7.000 dolara po toni.

Dok se tržište stabilizira, u međuvremenu u čokoladnoj industriji neke kompanije već traže alternativna rješenja. Njemačka Planet A Foods, razvija čokoladu bez kakaa, koristeći sastojke poput zobi i sjemenki suncokreta kao zamjenu za kakao masu i puter. Ova inovacija možda nagovještava novu eru u industriji čokolade, smatra Forbes.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok